Święto Trzech Króli tylko z Mszą świętą

W święto Trzech Króli wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymywać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego – przypomina abp Stanisław Gądecki.

 

Jak zauważa przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, uroczystość Objawienia Pańskiego była dotąd w Polsce jedynym świętem kościelnym nakazanym, w które każdy katolik był zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii, mimo iż nie było ono dniem wolnym od pracy.


– Choć od 1960 roku był to w Polsce dzień pracy, kościoły w naszej Ojczyźnie były pełne. Jestem przekonany, że tym bardziej teraz, w bardziej sprzyjających warunkach, będziemy potrafili dać świadectwo naszej wiary poprzez udział we Mszy św. – podkreślił w rozmowie z KAI abp Gądecki.

 

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomina, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego najstarszym i najbardziej uroczystym świętem obchodzonym w Kościele powszechnym. – Sens święta pięknie objaśnia św. Piotr Chryzolog, który mówi, że kiedy Mędrcy ujrzeli Jezusa, dowiedli swymi darami, że wierzą bez rozprawiania, kadzidłem wyznają w Nim Boga, złotem Króla, a mirrą wieszczą śmierć Jego – zauważył abp Gądecki.

 

– Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego – przypomina metropolita poznański.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook