KSD staje w obronie "Warto rozmawiać"

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wystosowało oświadczenie, w którym wyraża poparcie dla Jana Pospieszalskiego w związku z zapowiedzią zdjęcia z anteny TVP1 prowadzonego przez niego programu "Warto rozmawiać". Decyzję władz TVP KSD interpretuje jako działanie polityczne.

 

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy z zaniepokojeniem przyjęło decyzję o usunięciu z ramówki TVP1 programu "Warto rozmawiać" red. Jana Pospieszalskiego, członka Oddziału Warszawskiego KSD. Redaktor Pospieszalski od dawna był szykanowany za to, że nie dopasowywał się do obowiązującego nie tylko w mediach prywatnych, ale także w TVP nurtu politycznej poprawności. Eskalacja krytyki spotkała prowadzącego program "Warto rozmawiać" zwłaszcza po współrealizowanym przez niego dokumencie "Solidarni 2010" oraz po zeszłorocznych zmianach personalnych jakie zaszły we władzach TVP. Jak zapewnia red. Pospieszalski, dyrektor TVP1 Iwona Schymalla powiedziała wprost, że decyzja o zdjęciu z anteny programu "Warto rozmawiać" "to jest decyzja polityczna". Zresztą trudno tę sytuację interpretować inaczej. Wydaje się, że podjęte przez zarząd TVP działania w postaci wielokrotnego przesuwania dnia, godziny oraz kanału emisji „Warto rozmawiać”, miały na celu doprowadzenie do zmniejszenia oglądalności, a co za tym idzie – stworzenie dogodnego pretekstu dla wycofania najwyraźniej niewygodnego programu z anteny TVP. Nie dziwi więc fakt, że przeprowadzone na zlecenie TVP badania marketingowe wskazują na spadek popularności „Warto rozmawiać”, chociaż trzeba dodać, że wspomniane badania nie zostały upublicznione i nie mógł z nimi zapoznać się autor programu, red. Pospieszalski.

 

W naszym odczuciu nowe władze TVP, po eliminacji redaktora Pospieszalskiego i planowanym wycofaniu programu red. Rafała Ziemkiewicza, będą mogły obwieścić, że przy ulicy Woronicza pracuje już tylko grono samych „niezależnych dziennikarzy”, wśród których niekwestionowaną „gwiazdą” zdaje się być red. Tomasz Lis. Nawet w sytuacji, kiedy cała władza i odpowiedzialność za Państwo spoczywa w rękach jednej partii politycznej, nadal skupia się on monotematycznie na lansowaniu tezy o nieustannym zagrożeniu ze strony obecnej opozycji. Warto tu przypomnieć, że w grudniu 2010 r. sąd uznał, że Tomasz Lis, poruszając w programie „Tomasz Lis na żywo” sprawę Radosława Majdana, dopuścił się manipulacji. Kolejnym sygnałem nierzetelności dziennikarskiej red. Lisa jest opinia Rady Etyki Mediów. Uznała ona, że Tomasz Lis dopuścił się manipulacji i złamania zasad bezstronnego, obiektywnego dziennikarstwa poprzez zaproszenie do programu własnego adwokata. Jednakże Tomasz Lis nadal figuruje w ramówce TVP...

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wyraża solidarność z redaktorem Janem Pospieszalskim i wszystkimi dziennikarzami w Polsce, którzy tracą swoje programy, stanowiska, czy pracę ze względu na traktowaną przez nich poważnie rzetelność dziennikarską rozumianą jako służba Prawdzie.

 

ks. dr Bolesław Karcz - prezes KSD
red. Teresa Bochwic - OW KSD, członek Rady Programowej Polskiego Radia SA
red. Robert Wit Wyrostkiewicz - prezes OW KSD

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 18:08:00 | 2011-01-24

[...]
Program Jana Pospieszalskiego jest przykładem szacunku do rozmówców, szacunku dla rozmaitych punktów widzenia spraw, które porusza.
[...]

Program Jana Pospieszalskiego jest doskonałym przykładem szacunku dla odmiennych punktów widzenia w wydaniu PIS. I dlatego zdecydowanie nie warto rozmawiać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~BartekM 16:26:17 | 2011-01-24
Na temat:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,99675,121262093,,Pluralizm_po_polsku.html?v=2

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lalala 13:19:56 | 2011-01-24
Od czasu kiedy rząd Donalda Tuska przejął pełną kontrolę nad telewizją publiczną usunięto z niej dziennikarzy prezentujących inny niż rządowy punkt widzenia. Wyrzucono Anitę Gargas i jej program "Misja specjalna", wyrzucono znakomitego publicystę Rafała Ziemkiewicza i jego niedzielny program "Antysalon", wyrzucono Bronisława Wildsteina, a teraz przychodzi czas na świetny publicystyczny program Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać". Tak oto wracamy do czasów komuny, gdy Polacy byli skazani na jeden tylko punkt widzenia i na rządową propagandę.
Władze naszego umęczonego kraju, mają pełne usta frazesów o demokracji, bronią wolności wszędzie na świecie, tymczasem u nas trwają bezczelne i aroganckie prześladowania ludzi, którzy ośmielają się mieć własne zdanie i korzystać z przysługujących im praw.Gdy TVP władał PiS, również mieliśmy do czynienia z jednym dominującym punktem widzenia jako wyłącznym (co było widoczne, gdy interpretowano zdarzenia polityczne) w Wiadomościach o godz. 19.30. Gdzie był KSD, gdy za rządów PiS wyrzucano dziennikarki z Polskiego Radia (działo się to w wyjatkowo złej atmosferze, poniżając przy tym Panie Redaktor). Czy postawa KSD wobec zwolnienia Pana Pospieszalskiego jest kolejnym przejawem zwykłego awanturnictwa i pieniactwa, którego w naszym życiu publicznym jest ostatnio bardzo dużo ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~władza za cenę prawdy ??? 22:10:09 | 2011-01-23
Od czasu kiedy rząd Donalda Tuska przejął pełną kontrolę nad telewizją publiczną usunięto z niej dziennikarzy prezentujących inny niż rządowy punkt widzenia. Wyrzucono Anitę Gargas i jej program "Misja specjalna", wyrzucono znakomitego publicystę Rafała Ziemkiewicza i jego niedzielny program "Antysalon", wyrzucono Bronisława Wildsteina, a teraz przychodzi czas na świetny publicystyczny program Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać". Tak oto wracamy do czasów komuny, gdy Polacy byli skazani na jeden tylko punkt widzenia i na rządową propagandę.
Władze naszego umęczonego kraju, mają pełne usta frazesów o demokracji, bronią wolności wszędzie na świecie, tymczasem u nas trwają bezczelne i aroganckie prześladowania ludzi, którzy ośmielają się mieć własne zdanie i korzystać z przysługujących im praw.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~naród polski za Pospieszalskim 21:54:56 | 2011-01-23
Trudno tę decyzję odebrać inaczej niż jako próbę zlikwidowania ostatniego programu publicystycznego w TVP, w którym prezentowane mogą być poglądy wszystkich nurtów polskiej opinii, a nie tylko poglądy wygodne dla rządzącego establiszmentu i tzw. "politycznie poprawne".
Program Jana Pospieszalskiego jest przykładem szacunku do rozmówców, szacunku dla rozmaitych punktów widzenia spraw, które porusza. Trudno nam zrozumieć jakie przesłanki w demokratycznym społeczeństwie, mogły przesądzić o zdjęciu programu z anteny.
Uważamy jednak, że są to decyzje i przesłanki, których nie da się pogodzić z zasadą wolności słowa i pluralizmu opinii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Babcia Marysia 21:39:16 | 2011-01-23
Za czasow komunizmu byl jakis porzadek a teraz w Polsce jest jeden rynsztok.Zlodziej na zlodzieju i zlodziejem pogania.Spoleczenstwo jest zdemoralizowane.Wierzcie mi przezylam w komunie 42 lata i reszte w demokracji.W polskiej demokracji 6 lat ale wolalabym juz umrzec.wychowalam samotnie 3 dzieci i nie byly glodne.6 wnukow i zaden do mnie nie napisze ani nie zadzwoni.Chcialam dac wszystko ciepla reka. Jest jedno klamstwo i obluda.To nie bieda spowodowala taka sytuacje tylko pazyrnosc,ale czlowiek ma tylko jedno zycie a ta ostatnia koszula nie ma kieszeni.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lalala 19:36:01 | 2011-01-23
Nie wiem, czy polityczna była decyzja Władz TVP, natomiast ewidentnie polityczne jest oświadczenie KSD. Władze te nie tylko popierają Pana Jana Pospieszalskiego, który narzucał w swoich programach TVP określony (prawicowy) nurt politycznej poprawności, ale również pokazują swoje antypatie polityczne (pytanie: czy w organizacji, która składa się z dziennikarzy i nazywa się katolicką można promować jeden określony nurt polityczny i gdzie jest w niej miejsce na pluralizm?).  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ryszard17 18:41:34 | 2011-01-23
Również popieram Jana Pospieszalskiego!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Polak 15:57:57 | 2011-01-23
No i znów mamy KOMUNĘ!!! Gratulacje dla wszystkich współwinnych głosujących na PO

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nula 23:30:38 | 2011-01-12
Dodaję swoje POPARCIE dla Jana Pospieszalskiego .

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?