Bp Nitkiewicz podsumowuje mijający rok

Bp Nitkiewicz podsumowuje mijający rok
Zdaniem bp. Nitkiewicza, miniony rok nie był łatwy dla Polski, jak i też dla diecezji sandomierskiej, którą dotknęło wiele ciężkich doświadczeń
KAI / slo

Mijający rok był dla diecezji sandomierskiej rokiem doświadczenia powodzią, która dotknęła znaczne jej tereny, był także rokiem wielu inicjatyw duszpasterskich i ewangelizacyjnych – tak podsumowuje rok 2010 biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Ostatnie dni kalendarzowego roku były okazją dla ordynariusza sandomierskiego, by dokonać bilansu w różnych wymiarach w tym także w wymiarze wspólnoty Kościoła lokalnego. Zdaniem bp. Nitkiewicza, miniony rok nie był łatwy dla Polski, jak i też dla diecezji sandomierskiej, którą dotknęło wiele ciężkich doświadczeń.

- Diecezja sandomierska jest częścią Kościoła w Polsce. Razem z innymi wierzącymi w naszej Ojczyźnie dzieliliśmy ich radości i smutki. Przeżywaliśmy, więc boleśnie katastrofę smoleńską, w której zginął Prezydent Rzeczpospolitej i tylu wspaniałych ludzi. Muszę przyznać, że na szczeblu samorządowym odczuwamy ich brak, bez względu na to, do jakiej formacji politycznej należeli – wspomina bp Nitkiewicz.

- W związku ze sprawą krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego wprowadziłem w diecezji każdego 14-go dnia miesiąca nabożeństwa ku czci Krzyża świętego, podczas których głoszone są konferencje wyjaśniające rolę i symbolikę tego znaku zbawienia – podkreśla ordynariusz sandomierski.

DEON.PL POLECA

Hierarcha zaakcentował to, że podczas dramatycznych dni, kiedy to diecezję sandomierską nawiedziła dwukrotnie powódź, Kościół sandomierski od samego początku włączył się bardzo aktywnie w pomoc poszkodowanym. - Caritas Diecezji Sandomierskiej, wielu kapłanów i tysiące wiernych świeckich zaangażowało się w niesienie pomocy poszkodowanym” – informuje bp Nitkiewicz.

- Tak jest do dnia dzisiejszego, bo przecież tysiące ludzi odczuwa nadal skutki powodzi. Razem z grupą kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich podjęliśmy działania mające rozbudować wolontariat. Zgłosiło się sporo ludzi w różnym wieku, którzy przechodzą obecnie formację. Niezależnie od tego planujemy zebrać w najbliższym czasie osobiste wspomnienia poszkodowanych, ratowników i wolontariuszy, fotografie oraz materiały prasowe dotyczące tragicznych dni powodzi. Zostaną one wydane drukiem, żeby nie zaginęła pamięć o ludzkim cierpieniu i solidarności. A życzliwości doświadczaliśmy z wielu stron – zapewnia hierarcha.

Ważnym przyszłorocznym wydarzeniem w diecezji sandomierskiej będzie m.in.: Rok Kardynała Adama Kozłowieckiego związany z 100 rocznicą urodzin wielkiego misjonarza. Zainaugurowany zostanie już 6 stycznia w Sandomierzu.

- Będziemy kontynuowali działania duszpasterskie prowadzone w bieżącym roku i nawiązujące do ogólnopolskiego programu duszpasterskiego. Poprzez różne inicjatywy, a jest pośród nich nawet mecz piłkarski Polska – Zambia, chcemy przybliżyć wszystkim postać kardynała Kozłowieckiego. Jednym z celów jest również rozbudzenie zainteresowania pracą misyjną. Chcę, żeby idea pracy misyjnej była żywa wśród księży i ludzi świeckich – deklaruje bp Nitkiewicz.

Ponadto, dla biskupa - byłego pracownika Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich przyszłoroczne Dni Cyrylometodiańskie organizowane corocznie w Sandomierzu, będą swoistym „oknem na chrześcijaństwo tradycji wschodniej”.

- Myślimy również o przeprowadzeniu w Sandomierzu rekolekcji ewangelizacyjnych. Poza tym liczę na pomysły z różnych stron: od księży, świeckich i sióstr zakonnych, od władz samorządowych i grup zawodowych – mówi biskup.

Pragnieniem ordynariusza jest to, żeby w diecezji sandomierskiej urzeczywistniała się prawdziwa komunia z Bogiem. - Wymaga to od każdego z nas wielu wyrzeczeń, pokory i otwartości. Wymaga odkrycia swojego miejsca i roli w Ludzie Bożym. Wtedy będziemy autentycznymi świadkami Chrystusa i nasze świadectwo będzie przynosiło owoce. Osobiście marzę również o tym, żebyśmy byli w stanie kontynuować prace konserwatorskie w katedrze po zakończeniu restauracji fresków bizantyjskich w prezbiterium. Są one czymś wyjątkowym w skali ogólnopolskiej ale również pozostałe części bazyliki katedralnej wymagają pilnych prac – zapowiada biskup.

Ważną inicjatywą sandomierskich biskupów będzie utworzenie w diecezji Centrum Pomocy Rodzinie. Jedno z nich rozpocznie działalność 9 stycznia w Sandomierzu.

- Razem z biskupem Edwardem Frankowskim i Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej zabiegamy o utworzenie tych Centrów już od roku. Czym jest Centrum i jak bardzo może pomóc rodzinie, świadczy przykład Tarnobrzegu, gdzie dzięki zaangażowaniu księży i świeckich takie Centrum funkcjonuje, jako pierwsze, oferując pomoc duchową, prawną, psychologiczną, pedagogiczną oraz w zakresie przygotowania do małżeństwa – deklaruje bp Nitkiewicz.

Ordynariusz wyraził też radość, że w tym roku udało się wprowadzić w diecezji sandomierskiej 10-letni cykl formacji po święceniach kapłańskich, i że odbyły się pierwsze egzaminy proboszczowskie i wikariuszowskie.

- Moją wielka radością jest również to, że przełamaliśmy tendencję spadkową, jeżeli chodzi o ilość kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego. Przyczyniła się do tego całoroczna akcja powołaniowa prowadzona w szkołach i parafiach przez grono wykładowców i alumnów Seminarium. Musimy pomagać młodym ludziom w odkrywaniu ich powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. To jest również jeden z obowiązków księży pracujących w parafiach – podkreślił bp Nitkiewicz.

Diecezja sandomierska liczy 241 parafii w 24 dekanatach. Posługę duszpasterską sprawuje w niej 645 kapłanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz podsumowuje mijający rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.