Amnesty International zatroskane o chrześcijan

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) wezwała w poniedziałek rząd Iraku do zapewnienia ochrony społeczności chrześcijańskiej, ostrzegając, że w okresie świątecznym może ona ponownie stanowić cel zamachów.

 

"Liczba zamachów wymierzonych w chrześcijan i ich kościoły (...) w ostatnich tygodniach zwiększyła się" i "obawiamy się, że rebelianci spróbują przeprowadzić poważne ataki podczas Bożego Narodzenia, by zdobyć jak największy rozgłos" - poinformował w komunikacie dyrektor AI na Bliski Wschód Malcolm Smart.

"Zdecydowanie potępiamy przeprowadzane przez uzbrojone grupy ataki przeciwko cywilom i wzywamy rząd iracki do zapewnienia lepszej ochrony wspólnotom etnicznym i religijnym", które mogą paść ofiarą zamachów - dodał Smart.

Irackie wojsko w poniedziałek o świcie zabiło trzech Libańczyków, podejrzanych o przygotowywanie samobójczych ataków, do których miało dojść przed świętami w Mosulu, na północy kraju - poinformowało irackie ministerstwo obrony.

W komunikacie przedstawiciel rządu irackiego Ali Mohsen Ismail al-Alak oskarżył "zewnętrznych wrogów Iraku o oczyszczanie kraju" z chrześcijan, którzy "stanowią niezbędny element irackiego społeczeństwa". Dodał, że rząd postara się "stawić czoło tym problemom i uregulować problemy bezpieczeństwa".

31 października grupa uzbrojonych napastników powiązanych z Al-Kaidą zajęła świątynię katolicką obrządku syryjskiego w Bagdadzie i wzięła 120 zakładników. Podczas szturmu irackich sił bezpieczeństwa śmierć poniosło 46 wiernych, a około 60 odniosło obrażenia. Zginęło także siedmiu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz pięciu terrorystów.

Trzy dni później Al-Kaida w Iraku ogłosiła, że chrześcijanie stanowią jej "pełnoprawny cel".

9 i 10 listopada w serii zamachów na dzielnice chrześcijańskie w Bagdadzie zginęło co najmniej sześć osób, a 33 odniosły obrażenia. Dwóch chrześcijan zostało zamordowanych 22 listopada w Mosulu.

W piątek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformował, że zamachy spowodowały exodus z Iraku tysięcy chrześcijan.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook