Kraków: 14. Wigilia dla potrzebujących

Kraków: 14. Wigilia dla potrzebujących

PAP / drr
Wigilia dla...
Jej organizatorzy...
Na Rynku zbierano...
Jak mówił...

ZOBACZ TAKŻE

Na krakowskim Rynku po raz 14. odbywa się w niedzielę Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Jej organizatorzy przygotowali 200 tys. pierogów, 6 tys. litrów czerwonego barszczu i 7 tys. litrów zupy grzybowej z łazankami.

 

Co roku na tę Wigilię przychodzi kilkadziesiąt tysięcy osób, często są to biedni i bezdomni, którzy przyjechali z odległych zakątków kraju. Posiłki będą wydawane do zmierzchu.

 

Jak mówił organizator Wigilii, restaurator Jan Kościuszko tłumy ludzi wokół stołów z jedzeniem to dowód na to, że biedy w Polsce jest wiele. - Zaprosiłem parlamentarzystów i osoby znane w Krakowie, żeby zajrzeli w głąb serc i do swoich lodówek, przyszli i zobaczyli, jak wygląda prawdziwa bieda, bo to może się im przydać - mówił Kościuszko.

 

Wigilijne potrawy - pierogi z kapustą i grzybami, ruskie, barszcz czerwony i grzybową z łazankami - wydaje na Rynku 50 osób. Oprócz ciepłych dań potrzebujący dostają paczki z żywnością o przedłużonym terminie spożycia oraz słodycze przekazane przez sponsorów.

 

- Jedzenie jest dobre, pyszna grzybowa - mówił pan Franciszek z Wieliczki. Na Wigilii na krakowskim Rynku jest po raz drugi. - W domu nie ma kto tak ugotować. Na rencie jestem, mamy 450 zł na dwie osoby. Kiepsko jest, nie ma opału, nie starcza na wszystko - dodał.

 

Pomóc może każdy. Na Rynku zbierane są konserwy mięsne, gotowe dania i makarony i choć darów w tym roku mniej niż zwykle od razu trafiają do potrzebujących. W wydawaniu paczek pomaga młodzież z wolontariatu salezjańskiego. Członkowie Wolontariatu św. Eliasza zanieśli kilkadziesiąt paczek i ciepłych posiłków do swoich podopiecznych - chorych, niedołężnych i niewidzących.

 

Organizatorem Wigilii jest Jan Kościuszko i Polskie Jadło S.A. Honorowym patronatem akcję objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wsparły ją w tym roku firmy: Rolnik, obchodzący 100-lecie działalności krakowski producent słodyczy Wawel S.A. oraz firma ABC, która dostarczyła jednorazowe naczynia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook