Należy kontynuować dialog z protestantami

Należy kontynuować dialog z protestantami
Szwajcarski hierarcha zna bowiem protestantyzm nie tylko z książek, ale z doświadczenia (fot. Wikimedia Commons)
Radio Watykańskie / slo

Papież pragnie, by dialog z protestantami intensywnie się rozwijał. Leży mu on na sercu tak samo, jak dialog z prawosławiem – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA kard. Kurt Koch.

Dowodem na to, że Benedyktowi XVI zależy na dialogu ze wspólnotami wywodzącymi się z reformacji, jest sam fakt, iż przed pół rokiem zaproponował kierowanie Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan dotychczasowemu biskupowi Bazylei.

Szwajcarski hierarcha zna bowiem protestantyzm nie tylko z książek, ale z doświadczenia.

Szef watykańskiej dykasterii uważa, że nie można mówić obecnie o nastaniu w ekumenizmie „zamrożenia”. Przypomina, że cel ekumenizmu to jedność Kościoła. Skoro po 50 latach starań jeszcze jej nie osiągnęliśmy, konieczny jest dalszy dialog ekumeniczny. Problemem jest to, że poszczególne Kościoły różnie rozumieją jedność. W opinii protestantów do jej osiągnięcia wystarczyłoby wzajemne uznanie się za Kościoły. Z katolickiego punktu widzenia konieczne jest uzgodnienie dzielących nas różnic w wierze.

DEON.PL POLECA

Obecny dialog z Cerkwiami prawosławnymi dotyczy głównie prymatu papieskiego i synodalności Kościoła – zauważył kard. Koch. Po objęciu urzędu był on już pod koniec zeszłego miesiąca w Konstantynopolu, a w przyszłym roku wybiera się do Moskwy. Dialog z ewangelicyzmem jest bardziej skomplikowany niż z prawosławiem, gdyż mamy tam do czynienia z wielką fragmentaryzacją poszczególnych wspólnot. Jednak i na tym terenie pojawiają się tendencje do współpracy. Szwajcarski purpurat pozytywnie ocenia działalność Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE). Jest to jego zdaniem partner, z którym można wiążąco rozmawiać.

Zapytany przez agencję KNA o dalsze plany dialogu z protestantami, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan nawiązał do podpisanej 11 lat temu z luteranami wspólnej deklaracji na temat nauki o usprawiedliwieniu. Jako dalszy cel współpracy kard. Koch widzi podobną wspólną deklarację o Kościele, Eucharystii i kościelnej posłudze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Należy kontynuować dialog z protestantami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.