Szkocja: ustawa o wspomaganym samobójstwie

Odrzucenie ustawy o „towarzyszeniu końcowi życia” z zadowoleniem przyjął Kościół katolicki w Szkocji. Abp Mario Conti przyznał, że proponowane przepisy umożliwiłyby późniejszą legalizację tzw. wspomaganego samobójstwa.

 

Hierarcha przyznał, że ustawa od początku miała błędne założenia, ponieważ pomoc komuś w przyspieszonej śmierci jest fundamentalnie błędnym zaangażowaniem. Zdaniem metropolity Glasgow wysiłki parlamentu, jak i zwykłych ludzi, winny skupić się na większej trosce o umierających. Godność nie może być zarezerwowana jedynie tym, którzy przedwcześnie decydują się na rozstanie z życiem – zauważył szkocki arcybiskup.

 

Walka z kulturą śmierci, dominującą w nowym brytyjskim ustawodawstwie, zjednoczyła szkockie wspólnoty katolickie i anglikańskie oraz ruchy pro life a nawet wspólnoty żydowskie. Dodajmy, że ustawa o wspomaganym samobójstwie obowiązuje na terytorium Anglii. Do historii przeszedł przypadek męża biorącego urlop, by za granicą pomóc w samobójstwie żony. Obawiając się jednak konsekwencji po powrocie do kraju i do pracy, jego żona wystąpiła wcześniej do sądu, by zbadał skutki prawne, jakie spowoduje czyn męża. Angielski trybunał uznał, że wspomagane samobójstwo jest legalne, o ile mąż pomagający samobójczyni nie czerpie z tego korzyści ekonomicznych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook