Abp Paglia o zmianach w Instytucie Jana Pawła II: Instytut będzie uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi

Abp Paglia o zmianach w Instytucie Jana Pawła II: Instytut będzie uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi
(fot. Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons)
KAI / ms

Papieska Akademia Życia i Instytut Jana Pawa II, nie rezygnując w żaden sposób z tradycji i osiągnięć swoich założycieli, będą uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi - zapewnił abp Vincenzo Paglia, kierujący pracami tych instytucji.

Hierarcha odniósł się do kontrowersyjnej reformy instytutu podczas wizyty w amerykańskim uniwersytecie Loyola Marymount w Kaliforni.

"Będziemy w stanie zmierzyć się i przezwyciężyć obawy i wątpliwości, z jakimi spotkało się odnowienie struktur Akademii i jej siostrzanego podmiotu, Instytutu Jana Pawła II" - mówił hierarcha. Zaznaczył też, że "solidne i pełne miłości podstawy teologiczne" zawarte w liście papieża Franciszka, przygotowanym w styczniu br. z okazji jubileuszu Akademii, mogą pomóc w rozwianiu wątpliwości. Przypomniał, że uczelnia, realizując swoją misję, musi "uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi".

"Papież przywołuje wobec nas wielką prawdę teologiczną, która musi stać naszą wiodącą zasadą - całe stworzenie zostało powołane do istnienia za sprawą Bożej miłości, miłości tak głębokiej, że sama jest rodziną, Ojca, Syna, Ducha Świętego, i że jest to rodzina tak owocna, że stworzyła na Ziemi rodzinę, która ją odzwierciedla" - mówił abp Paglia. Podkreślił też ważną rolę katolickiej perspektywy w naukach bioetycznych. Zauważył, że nawet jeśli wiara katolicka jest jej fundamentem, to różnice językowe i kulturowe, podobnie jak odmienne podejście teologiczne i filozoficzne, mogą mieć wpływ na sposób wykładania poszczególnych przedmiotów.

Nawiązując do kontrowersji wokół reformy Instytutu Jana Pawła II, abp Paglia przypomniał jakie są cele tych zmian, nakreślone przez papieża Franciszka. "Papież pragnie, aby Akademia i Instytut poszerzyły zakres refleksji: aby, nie ograniczając się do rozwiązywania konkretnych sytuacji konfliktu etycznego, społecznego lub prawnego, wyrażały antropologię, która daje praktyczne i teoretyczne zasady postępowania zgodne z godnością osoby ludzkiej, a także upewnić się, że posiada narzędzia do krytycznego zbadania teorii oraz praktyki zagadnień nauki i technologii, jeśli wchodzą one w interakcje z życiem, jego znaczeniem i wartością". Zapewnił też, że papieska "mądrość oraz śmiałość" są nieodzowne w misji obu uczelni, którą jest "zrozumienie naszego dziedzictwa wiary z racjonalnością godną człowieka".

DEON.PL POLECA

Z tego powodu Akademia i Instytut, nie rezygnując w żaden sposób z tradycji i osiągnięć swoich założycieli, będą uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi, dzięki czemu rozwój i wykorzystanie wyjątkowych zasobów, których mówi papież, było ukierunkowane na promowanie godności osoby i rodziny ludzkiej w świetle pełnej pasji Boskiej miłości, która stworzyła człowieka stworzyła i bezpiecznie zaprowadzi go do domu" - powiedział na zakończenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Paglia o zmianach w Instytucie Jana Pawła II: Instytut będzie uczestniczyć w dialogu ze wszystkimi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.