Spór egzorcystów z generałem jezuitów o diabła

(fot. Mario Mesaglio / Unsplash)

Spór o diabła rozgorzał między Międzynarodowym Stowarzyszeniem Egzorcystów a przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego ojcem Arturo Sosą. Egzorcyści zaprotestowali przeciwko wypowiedzi generała jezuitów o tym, że diabeł nie jest osobą, ale "postacią symboliczną".

 

Ich reakcję wywołały słowa pochodzącego z Wenezueli przełożonego jezuitów, który w czasie zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie w Rimini we Włoszech odpowiadając na pytanie o koncepcję diabła stwierdził, iż "w języku" świętego Ignacego Loyoli, założyciela tego zakonu jest to "zły duch, który prowadzi człowieka do tego, że czyni złe rzeczy, wymierzone w ducha Bożego".

 

Jak zaznaczył Arturo Sosa SJ, "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła".

 

Następnie generał jezuitów opisał diabła jako "sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu".

 

"Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa" - powiedział.

 

Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną" >>

 

Uznanie diabła za "symbol" wywołało protesty różnych środowisk katolickich i poszczególnych wiernych - odnotowuje włoski dziennik "Il Messaggero". Jak zaznacza, niektórzy taką wypowiedź uznali wręcz za "herezję".

 

Głos w tej polemice zabrało Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów (AIE), które w wydanym oświadczeniu oceniło, że słowa ojca Sosy są "poważne i dezorientujące".

 

"Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, a także dokonał wyboru buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, należącą od zawsze do doktryny chrześcijańskiej" - ogłosiło stowarzyszenie. Następnie dodało, że prawda ta jest potwierdzona przez dokument Kongregacji Nauki Wiary, a nauczanie to "odpowiada tradycji Ojców Kościoła i papieży".

 

"Naiwnością jest przekonanie, że egzorcysta może zdobyć wiedzę od złego ducha" [WYWIAD] >>

 

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

 

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": "Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 19:41:02 | 2019-08-24
https://twitter.com/CatholicHerald/status/1165065182495875075?s=20

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 15:40:43 | 2019-08-24
no to tym razem jezuici trochę na kursie kolizyjnym ze swym kolegą-papieżem.
A Deon to po której stronie się opowiada?

Oceń 36 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?