Arcybiskup Ryś o zdjęciu ekskomuniki z księdza Misiaka: jestem pełen dobrych myśli

(fot. Maskacjusz TV)

"Ksiądz Michał złożył przede mną wyznanie wiary i przyrzeczenie, takie jak ksiądz składa przed święceniami" - tak metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś, wytłumaczył w rozmowie ze "Studiem Raban" TVP swoją decyzję o zdjęciu ekskomuniki ze znane łódzkiego księdza. 

 

Jak wyjaśnił hierarcha rozmowy, jakie przeprowadził z duchownym, traktuje na tym samym poziomie, co spowiedź sakramentalną, dlatego nie może wszystkiego mówić. Zwrócił uwagę, że z księdzem Michałem rozmawia przez ostatnie dwa lata, a nie przez ostatni miesiąc.

 

Wytłumaczył, że mógł zdjąć z księdza Michała wszystkie kary kościelne, bo ten wyznał przed nim wiarę. "Nie dopuściłbym ponownie księdza Michała do posługi w Kościele, gdyby nie to, że złożył przede mną wyznanie wiary i przyrzeczenie, takie jak ksiądz składa przed święceniami, gdzie przyjmuje też prawo Kościoła" - tłumaczył arcybiskup.

 

Na pytanie o celibat, o którym ksiądz Misiak dużo ostatnio pisze na swoim profilu FB, z którym jak przyznaje się publicznie, ma kłopot arcybiskup dodał: 

 

"Celibat jest charyzmatem. To jest coś, co człowiek z pomocą Ducha Świętego musi w sobie jako dar na nowo odkryć. A z charyzmatem bywa tak, że on czasami przygasa. Dlatego trzeba go ciągle na nowo w sobie rozpalać. To jest to co święty Paweł pisze w liście do Tymoteusza: zachęcam, żebyś na nowo rozpalił w sobie charyzmat Boży, który jest w Tobie".

 

Ks. Jacek Prusak o odejściach księży: coś dzieje się z duchownymi w naszym Kościele >>

 

Na koniec arcybiskup dodał, że ksiądz Michał aktualnie przebywa na rekolekcjach i pod koniec sierpnia wspólnie wypracują i odnajdą jakieś miejsce w Kościele łódzkim, gdzie ksiądz Michał będzie mógł posługiwać. "Ja jestem pełen dobrych myśli" - mówił arcybiskup.

 

Przypomnijmy, że metropolita łódzki ogłosił ekskomunikę księdza Misiaka, po tym jak Misiak zaciągnął ją przez przyjęcie chrztu z rąk wspólnoty nie uznawanej przez Kościół katolicki. Ksiądz Michał w filmach publikowanych na Facebooku, tłumaczył potem swoje decyzję kryzysem kapłańskim, który przeżywa od wielu lat. 

 

Ks. Michał Misiak wyjaśnia, dlaczego przyjął chrzest w Jordanie, który spowodował zaciągnięcie ekskomuniki >>

 

Cofnięcie ekskomuniki oznacza, że na księdzu Misiaku nie ciążą już żadne kary kościelne i formalnie może on wrócić do posługi kapłańskiej.

 

W rozmowie ze "Studiem Raban" arcybiskup łódzki opowiadał również o swoim doświadczeniu Wspólnoty Taizé. Wspominał, że dzięki bratu Roger odkrył, co to znaczy być księdzem.

 

"Mnie się zdarzyło raz spotkać w sposób bardzo osobisty z bratem Roger. To było spotkanie, w którym brat Roger pomógł mi odkryć, że jestem księdzem" wspomina duszpasterz. "Miałem dwa lata kapłaństwa, przyjechałem tutaj z grupą (...) on jak zobaczył moją koloratkę, zapytał «Jesteś księdzem? To mi musisz pobłogosławić» i on ukląkł przede mną. Jak masz dwa lata kapłaństwa i nic nie zrobiłeś jeszcze w życiu, w Kościele, a klęczy przed Tobą święty człowiek... Pamiętam, że uklęknąłem i błogosławiliśmy sobie namwzajem" - mówi abp Ryś. 

 

Cały odcinek można zobaczyć tutaj >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.18

Liczba głosów:

50

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 07:57:19 | 2019-08-25
Jak już cytujemy apostoła Pawła z liistu do Tymoteusza w sprawie celibatu to nie zapominajmy o wymogach, które postawił tym, którzy przewodzą w Kościele:

3,1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, (...)

Oceń 2 26 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonimus 17:28:05 | 2019-08-24
naiwność nie jest obca arcybiskupowi

Oceń 237 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Andrzej1250 16:37:55 | 2019-08-24
Szopka

Oceń 131 14 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?