Jacek Prusak SJ: określenie "tęczowa zaraza" to dehumanizacja

(fot. Michał Lewandowski)

"To jest nie tylko stygmatyzacja, ale też dehumanizacja. To użycie określenia, które nie tylko wywołuje lęk, ale również odrazę. (…)  Ludzie na odrazę reagują nie tylko lękiem, ale też niechęcią, odrzuceniem. Jeśli coś budzi w nas odrazę, to musimy się temu przeciwstawić, ale po prostu się pozbyć" - mówi jezuita.

 

W rozmowie z Magazynem TVN24 Jacek Prusak SJ jest pytany o stosunek Kościoła w Polsce do osób homoseksualnych i środowiska LGBT. Jego zdaniem używanie piętnujących wyrażeń, takich jak "tęczowa zaraza" to próba poradzenia sobie z mniejszością, która ma swoje oczekiwania stojące w konflikcie z podejściem Kościoła.

 

"Biskupi czy duchowni i świeccy katolicy, którzy wszystko sprowadzają do ideologii LGBT, kierują się więc lękiem religijnym. Idąc dalej - zakładają, że to Biblia ma kształtować rzeczywistość społeczną. I tu mamy kolejny problem - Biblia nie jest konstytucją, nie obowiązuje więc wszystkich Polaków" podkreśla Prusak. Jego zdaniem jeśli Kościół przyjmuje rozdział od państwa, to powinien uznać, że osoby z Kościołem nie związane będą domagać się prawa do samostanowienia.

 

Jacek Prusak SJ: nowa batalia o orientację seksualną >>

 

"Wielu biskupom wciąż się wydaje, że mamy w Polsce homogeniczne społeczeństwo, w większości zadeklarowane jako katolickie i stąd już tylko krok do przekonania, że w takim razie Polska będzie wyglądała tak, jaki oni chcą, żeby wyglądała, bo przecież są w większości. Tylko że nie żyjemy w państwie teokratycznym" podsumowuje jezuita.

 

Pytany o to, co powiedziałby młodemu mężczyźnie, który przyszedłby do niego jako do psychologa i ujawnił swoją orientację, odpowiada, że "musi zrobić wszystko w swoim życiu, żeby być szczęśliwym i żyć w zgodzie ze swoim sumieniem".

 

"Jeśli przyjdzie do mnie, to będzie wiedział, że jestem księdzem, i wie, co w tej sprawie mówi Kościół. Jeśli przyjdzie jako do psychoterapeuty, żebym mu pomógł poradzić sobie z własną orientacją seksualną, to oczywiście nie będę go z niej leczył. To jest niezgodne z wiedzą naukową na temat orientacji homoseksualnej i z kodeksem etyki psychoterapeuty" wyjaśnia Prusak.

 

Jezuita zwraca uwagę, że szczególny przypadek to duchowni o orientacji homoseksualnej, którzy często próbują wyprzeć homoseksualizm, a to może skutkować agresywną homofobią.

 

"Klerykalizm polega właśnie na tym, że ksiądz myśli o sobie, że jest jak Jezus" >>

 

"Proszę sobie wyobrazić, że biskup, który mówi - powołując się na pewne dokumenty Kościoła - «żaden mężczyzna orientacji homoseksualnej nie będzie dojrzałym księdzem», sam jest gejem. Przecież on w ogóle nie powinien objąć urzędu, który pełni, jeśli rzeczywiście wierzyłby w dokumenty, na które się powołuje i którymi ocenia innych... Ta wewnętrzna hipokryzja jest problemem" diagnozuje jezuita, który dodaje, że wśród księży formują się odpowiednie subkultury: u księży heteroseksualnych oparta na lęku przed homoseksualistami, a u homoseksualnych duchownych polegająca na zamknięciu w swojej grupie. To przekłada się na brak wrażliwości na inność, a nawet lęk czy panikę. Ona z kolei udziela się wiernym.

 

Zdaniem Prusaka problem leży również w rosnącej przepaści między pokoleniem młodych Polaków, które błyskawicznie się laicyzuje, pokoleniem ich rodziców, a nieprzystawalnością tego, co Kościół niejednokrotnie głosi - nie ze względu na jego treść, ale na formę.

 

"Jeśli wszystkich homoseksualistów stygmatyzuje się, jakby byli tacy sami i mieli takie same postulaty, co jest nieprawdą, to raczej się ludzi zniechęca, niż zachęca do zrozumienia, tolerancji i pogłębienia problematyki" mówi jezuita, łącząc takie podejście oparte na niewiedzy z lękiem dotyczącym seksualności człowieka oraz współczesności.

 

Więcej na temat sytuacji osób homoseksualnych w Kościele przeczytasz w "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl" >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

1752

 

 

Komentarze użytkowników (72)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

LGBTOK 23:24:34 | 2019-09-04
brawo dla tego ojca! dziękuję w imieniu całego LGBT!

od teraz obiecuje nie zabijać żadnych prusaków czy karaczanów;)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol- 22:07:55 | 2019-08-29
Chyba odpowiedzi nie będzie. Można przynajmniej, że zarówno linia programowa Deonu, jak i typy osobowe redaktorów (z chlubmym wyjątkiem o. Piórkowskiego, co chętnie powtarzam) są wyjątkowo, jeśli tak to można nazwać, konsekwentne. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RemigiuszK 06:36:41 | 2019-08-24
Wypowiedź mojego współbrata zakonnego zawiera moim zdaniem kilka błędów, na które wypadałoby z życzliwości zwrócić uwagę:
1. Bezpłodne związki homoseksualne to bezpłodne związki homoseksualne, a rodzina to rodzina. „Marsze równości” starają się zamazać to rozróżnienie i ideowo takie zamazywanie różnic jest związane z marksizmem (ogólniej mówiąc z ideą samorozwoju materii). Abp. Jędraszewski to wyartykułował, a użyte sformułowanie „tęczowa zaraza” i tak jest łagodne (np. w kontekście encykliki „O bezbożnym komunizmie”). Wiele osób – a wydaje się, że i ks. Prusak - tego poziomu teoretycznego oceny ideologii LGBT nie zauważa. Pogubionych grzeszników traktujemy z szacunkiem, a prowadzące na manowce ścieżki myślenia zwalczamy z wszystkich sił (szczególnie biskup ma taki statutowy obowiązek).
2. Odwoływanie się przez ks. Prusaka do tzw. psychologicznej wiedzy naukowej jest odwoływaniem się do szerokiego spektrum poglądów. Dodatkowa trudność, to fakt, że nauki empiryczne przyjmują założenie naturalizmu metodologicznego, które to założenie mocno zawęża możliwości interpretacji zjawisk (ograniczając zasadniczo interpretację do interpretacji materialistycznej). W ocenie homoseksualizmu poruszanie się w tak wąskich ramkach to nie jest prosta sprawa i skwitowanie problemu, mającego wielką literaturę (nawet w krótkim wywiadzie, który ma swoje medialne zasady) krótkim, jakoby wszystko tłumaczącym sformułowaniem, jest nie fair.
3. W historii Kościoła istnieje dosyć schizofreniczna „teoria dwóch prawd”, która polega w uproszczeniu na tym, że od poniedziałku do soboty z powodów zawodowych jestem ateistą, a w niedzielę chodzę pobożnie do Kościoła i uważam się za wierzącego. Pomysł ks. Prusaka, że jako psychoterapeuta mówi jedno a jako ksiądz, który ma za zadanie przekazać „depozyt wiary” mówi coś innego jest pewną wersją wspomnianej teorii.
To tyle, mam nadzieję, że mój współbrat wybaczy mi moje uwagi - "Platon przyjacielem, lecz większą przyjaciółką prawda".
Remigiusz Kalski SJ

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lignator 22:17:55 | 2019-08-21
Oj zapiekło ks. Prusaka... mocno piecze...
Ale w głowie hula wiatr. Jak można stawiać znak równości między ideologią i ludźmi? To albo głupota albo nieuczciość intelektualna.

Oceń 49 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol- 00:07:10 | 2019-08-21
To przykre, kiedy osoba inteligentna i wykształcona przestaje myśleć krytycznie i na własny rachunek. "Silmy się myśleć dobrze, oto podstawa moralności" (B. Pascal). Zwrócę uwagę, że brak odniesienia się - niechby krytycznego - do rozróżnienia między ideologią, której częścią jest ideologia LGBT itd. a homoseksualistami i lesbijkami, czy osobami o takich skłonnościach. Dalej, jeżeli o. Prusak wyrzuca do kosza samą koncepcję natury człowieka i prawa natury (źródła praw człowieka), to powinien to jakoś uzasadnić. Z  uwagą należną specjalistą czytałem to, co jezuita, posiadający doktorat z psychologii o tejże psychologii pisał. Teraz jednak muszę zastanowić się, czy o. Prusak nadal pozostaje na płaszczyźnie nauki (i wiary), a na ile zrobił krok w stronę bycia zwolennikiem pewnej, niekatolickiej zresztą ideologii. 

Oceń 68 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 17:56:50 | 2019-08-20
Jestem LGBT i nie życze sobie aby mówić o mnie zaraza!! 

Oceń 7 134 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 17:19:00 | 2019-08-20
piękne: https://www.dw.com/pl/niemcy-co-14-nowe-ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo-jest-jednop%C5%82ciowe/a-50083472
teraz czas na Polskę :) 

Oceń 3 103 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 10:25:48 | 2019-08-20
dlaczego trzeba bronić się przed LGBT? dlatego: https://dorzeczy.pl/swiat/111180/Media-Pedofile-po-raz-szosty-na-Paradzie-LGBT-w-Pradze.html

Oceń 187 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 09:00:34 | 2019-08-20
Cały czas nie mogę zrozumieć dlaczego bp.Jędraszewski wykazywał takie zrozumienie dla bpaPetza a tak nie ma go dla innych ?Jak może być on w związku z tym wiarygodny w tym co mówi.Kiedy mówił to co myśli ? wtedy czy teraz?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10214003813480184&set=a.1692116553528&type=3&theater

Oceń 15 193 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

januszjaroszewski90 05:47:31 | 2019-08-20
czy  jezuici  zakochali  się  w  kolorze tęczy

Oceń 56 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?