Jarosław: po 237 latach benedyktynki wybrały nową przeoryszę

(fot. http://benedyktynkiopactwo.pl)

W Klasztorze Sióstr Benedyktynek miało miejsce historyczne wydarzenie - po 237 latach od kasaty klasztoru przez władze austriackie Wspólnota Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu dokonała wyboru nowej Przeoryszy Przeoratu Konwentualnego.

 

Benedyktynki powróciły do Jarosławia 27 kwietnia 1991 roku, po 209 latach przerwy, zaś w roku 1995 został tutaj utworzony Przeorat Zależny przemyskiego Opactwa Sióstr Benedyktynek. Dekretem z 20 kwietnia 2017 roku klasztor został podniesiony do rangi przeoratu konwentualnego z wszystkimi uprawnieniami i obowiązkami zapisanymi w Konstytucjach Kongregacji benedyktynek polskich i tym samym uzyskał pełną autonomię od opactwa w Przemyślu.

 

Wybory poprzedziła wizytacja kanoniczna, którą przeprowadziła Prezeska Kongregacji Matka Klara Lechoszest OSB i Asystent Kościelny - bp Stefan Regmunt.

 

Na dziesięcioletnią kadencję została wybrana Matka Barbara Dendor OSB, mniszka przeoratu jarosławskiego. Urodziła się 18 kwietnia 1966 r. w Grodzisku k. Strzyżowa. Do Sióstr Benedyktynek wstąpiła 11 lipca 1984 roku. Obecnie ma 53 lata, 32 lata profesji monastycznej.

 

Po kanonicznym zatwierdzeniu wyboru i złożeniu przyrzeczenia, na znak powierzonej władzy biskup Regmunt wręczył nowej przeoryszy pieczęć i klucze klasztoru. Następnie w kaplicy, po obrzędzie instalacji, nastąpiło złożenie homagium - wszystkie mniszki, na znak obietnicy posłuszeństwa, wkładały swoje ręce w dłonie nowej przełożonej, a przełożona zobowiązywała się tym samym do objęcia opieką powierzonych sobie sióstr.

 

Niedawno w Klasztorze Sióstr Benedyktynego miało miejce inne ciekawe wydarzenie. 21 lipca zagościł tam zespół Arka Noego. 

 

 

Zobacz nagranie z tego spotkania: 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?