Prymas Czech i kard. Grocholewski wyrazili poparcie dla abp. Jędraszewskiego

(foto episkopat.pl)

Prymas Czech kard. Dominik Duka i kard. Zenon Grocholewski, bliski współpracownik Jana Pawła II, wyrazili poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego - poinformowała w niedzielę krakowska kuria.

 

Abp Jędraszewski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i homoseksualistów po słowach, jakie wypowiedział 1 sierpnia w bazylice Mariackiej w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Metropolita krakowski powiedział wówczas, że "czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

 

"Jako prymas Czech, przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich, arcybiskup Pragi i kardynał Kościoła rzymskokatolickiego przyłączam się do deklaracji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wzywam do podobnego kroku przedstawicieli episkopatów Słowacji i Węgier" - napisał prymas Czech, kard. Dominik Duka.

 

W komunikacie prymasa przytoczono w całości oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego w związku z atakami na metropolitę krakowskiego w tłumaczeniu na język czeski. Pełny tekst oświadczenia abp Gądeckiego opublikowano także w tłumaczeniu na język słowacki na stronie internetowej Konferencji Biskupów Słowacji.

 

Kard. Duka zauważył, że tematy ideologii LGBT są, zgodnie z najnowszymi doniesieniami, rozszerzane o programy ateistyczne i satanistyczne. Jak przypomniały na swoich stronach internetowych krakowska kuria oraz Konferencja Episkopatu Polski, metropolita praski już w 2011 roku, w związku z pierwszą organizowaną w stolicy Czech paradą równości, poprosił ówczesnego burmistrza Pragi o rozważenie jego patronatu nad tym wydarzeniem zwracając uwagę, że jest to promowanie rozwiązłego stylu życia.

 

Słowa wsparcia i solidarności skierował do abp. Jędraszewskiego także kard. Zenon Grocholewski. Jak podkreślił w liście do arcybiskupa krakowskiego, "z wielką przykrością odbieram bezzasadne ataki na Księdza Arcybiskupa". Kardynał nie dostrzega w treści wygłoszonego 1 sierpnia kazania "nic niewłaściwego, lecz, przeciwnie, realistyczne odczytanie rzeczywistości oraz poczucie odpowiedzialności, którym się Ksiądz Arcybiskup kierował, broniąc prawdy i dobra oraz prawa Bożego wobec narzucającej się obecnie ideologii".

 

Jak zwrócił uwagę kardynał, w imię tej ideologii dopuszczono się "niezwykle wulgarnego obrażania najświętszych dla nas rzeczy: Eucharystii, Matki Najświętszej oraz kapłaństwa".

 

"Boleśnie mnie dotknęły te bluźniercze zachowania. Eucharystia, Matka Najświętsza oraz kapłaństwo Chrystusowe są przedmiotem żywej wiary i najgłębszej miłości ogromnej większości Polaków" - napisał bliski współpracownik Jana Pawła II w liście do Jędraszewskiego.

 

Jak zaznaczył, "każdemu człowiekowi należy się szacunek, każdy ma prawo wyrażać także publicznie swoją opinię i poglądy, natomiast godne wszelkiego potępienia są postawy pogardy i obrażania".

 

Kardynał zapewnił arcybiskupa o swoim uznaniu dla inteligentnej i ofiarnej posługi duszpasterskiej. "Modlę się za Ciebie i proszę Pana, by Twoje biskupie zaangażowanie przynosiło bogate owoce dla dobra Archidiecezji Krakowskiej i dla dobra Polski. Mając na uwadze nauczanie Pana Jezusa (Mt 5, 44; Łk 6, 27-28), modlę się także za tych, którzy nas obrażają" - napisał duchowny.

 

Publikujemy list Kardynała Zenona Grocholewskiego do Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego:

 

Watykan, 5 sierpnia 2019

 

Ekscelencjo,

Drogi Księże Arcybiskupie,

 

Z wielką przykrością odbieram bezzasadne ataki na Księdza Arcybiskupa z powodu kazania wygłoszonego z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z mojej strony bowiem nie dostrzegłem w treści tego kazania nic niewłaściwego, lecz, przeciwnie, realistyczne odczytanie rzeczywistości oraz poczucie odpowiedzialności, którym się Ksiądz Arcybiskup kierował, broniąc prawdy i dobra oraz prawa Bożego wobec narzucającej się obecnie ideologii. W imię tej ideologii dopuszczono się nawet do niezwykle wulgarnego obrażania najświętszych dla nas rzeczy: Eucharystii, Matki Najświętszej oraz kapłaństwa. Boleśnie mnie dotknęły te bluźniercze zachowania. Eucharystia, Matka Najświętsza oraz kapłaństwo Chrystusowe są przedmiotem żywej wiary i najgłębszej miłości ogromnej większości Polaków. Każdemu człowiekowi należy się szacunek, każdy ma prawo wyrażać także publicznie swoją opinię i poglądy, natomiast godne wszelkiego potępienia są postawy pogardy i obrażania.

 

Drogi Księże Arcybiskupie Marku, przyjmij moje wyrazy szczerego uznania dla Twojej inteligentnej i ofiarnej posługi duszpasterskiej. Modlę się za Ciebie i proszę Pana, by Twoje biskupie zaangażowanie przynosiło bogate owoce dla dobra Archidiecezji Krakowskiej i dla dobra Polski. Mając na uwadze nauczanie Pana Jezusa (Mt 5, 44; Łk 6, 27-28), modlę się także za tych, którzy nas obrażają.

 

Z braterskim pozdrowieniem w Panu

+ Zenon kard. Grocholewski

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.87

Liczba głosów:

62

 

 

Komentarze użytkowników (23)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

anonimus 00:09:18 | 2019-08-12
a nasi biskupi ordynariusze i sufragani przestraszeni i pochowani opuścili swego współbrata - każdy z nich indywidualnie powinien stanąć w obronie biskupa z Krakowa

Oceń 56 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol- 19:35:36 | 2019-08-11
@Wszyscy, ale zwłaszcza Szon i Sebastian. 1. Czy Kościół stanie się wiarygodny i niepolityczny, kiedy uzna związki homoseksualne za dobre z moralnego punktu widzenia? A może wystarczy, że będzie milczał w tej kwestii,  zabierając głos w przestrzeni publicznej? 2. Żadna osoba homoseksualna ani żaden homoseksualista nie ms prawa wypowiadać się w imieniu wszystkich. 3. Po Upadku wyzwalanie się z grzechu i grzesznych skłonności oraz rozwijanie w sobie nowego życia, wszystko dzięki łasce Ducha Świętego, było, jest i będzie trudne. Ale choroba pozostaje chorobą, nawet gdy stłucze się termometr. 

Oceń 43 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 18:41:42 | 2019-08-11
Zazdroszczę czechom ustawodastwa dot. osób LGBT+ :)  Mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia.

Oceń 5 62 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szon 18:09:21 | 2019-08-11
Po za Kościołem jest tylu dobrych, wrażliwych, serdecznych, oddanych innym ludzi. Dlaczego mieliby chcieć przyjśc do nas?

Oceń 7 63 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonimus 15:36:09 | 2019-08-11
oj to niezadowolony będzie o. Gużyński, ks. Lemański i Tygodnik POwszechny

Oceń 122 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 14:42:56 | 2019-08-11
przekonałby by mnie gdybym wcześniej nie słyszał co mówił o pedofilach w sułtannach oraz jak byli kryci przestępcy w systemie. Dlatego uważam, że prowokuje maluczkich na tej samej zasadzie jak tęczowi przed wyborami wpisując się w kampanie.

Oceń 7 99 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?