Prowincjał dominikanów wysyła o. Gużyńskiego na przymusową pokutę

(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)

Kilka dni temu dominikanin zaapelował do wiernych o wysyłanie listów do abp. Marka Jędraszewskiego "z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji".

 

Pisał na facebooku: "jeśli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przywoitości". Dodał, że sam zaczyna od jutra i że będzie pisał jeden list lub e-mail na tydzień "aż do skutku".

 

To była jego reakcja na kazania abp Marka Jędraszewskiego, które wygłosił w 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Metropolita Krakowski mówił wówczas, że: "Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa". 

 

Dzisiaj pojawiło się w tej sprawie oświadczenie, które wydał prowincjał dominikanów, Paweł Kozacki OP. Poniżej publikujemy jego treść:

 

W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą.

 

Jednocześnie oświadczam, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem.

 

Paweł Kozacki OP

 

Warszawa, 8 sierpnia 2019 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.84

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (40)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 22:01:41 | 2019-08-10
Gdy napisałem "W tym czasie, czasie ciszy, poczyta Gazetę Wyborczą i Tygodnik Powszechny, i za trzy tygodnie ruszy do działania z nową siłą..." nie przewidziałem, że będzie coś lepszego:

>>> o.Gużyński udzielił wywiadu GW!

Teraz już wiem jak wygląda cisza u dominikanów :-)))

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

aburdzy2001 00:36:14 | 2019-08-10
http://telewizjarepublika.pl/przyjdz-i-pokaz-wsparcie-dla-abpa-jedraszewskiego,83339.html

Oceń 15 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 18:20:50 | 2019-08-09
Jak przymusową? Ślubował posłuseństwo czy nie? Ślubował! A więc zwykła sprawa, żaden przymus jak sugeruje DEON.
PS. może jezuici nie mają ślubu posłuszeństwa, a enteligentna redakcja nic o takim ślubie wśród zakonników nie słyszała...

Oceń 34 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 11:32:11 | 2019-08-09
Należałam, gdy byłam studentką, do duszpasterstwa u dominikanów, dlatego tak jak inni ludzi, którzy tam należelu, podpisałabym się pod listem który wysłali do przeora dominikanów:
https://wiadomosci.wp.pl/zadaja-zakazu-wypowiedzi-dla-pawla-guzynskiego-afera-ws-slow-o-teczowej-...

Oceń 84 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dobowy88 10:17:16 | 2019-08-09
Każdy człowiek ma prawo do błędu .
Ważne aby o.Gużyński wyzbył sie pychy i słuchał z pokorą
prowincjała .

Oceń 27 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 08:39:05 | 2019-08-09
Wyznania dominikanina Adama Wyszyńskiego dużo mówią o kondycji moralnej Gużyńskiego.
Film zniknął z yt, na szczęście zrobiłem kopię. Można go jeszcze zobaczyć na iinym portalu, wystrczy 2 minuty od 25 sekundy.
https://www.cda.pl/video/11312855e

Oceń 86 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~w.gedymin 08:21:48 | 2019-08-09
Jakże mało jest świętych kapłanów, a wiele "czarnej zarazy". Chrystus pragnął jedności Kościoła, ale czy w kłamstwie i grzechu?
Pewien amerykański arcybiskup, lata temu, po ogłoszeniu raportu o nadużyciach seksualnych w Kościele amerykańskim na pytanie: jakie jest na to lekarstwo powiedział: cnota, a jak jej nie starcza to szczerość.
Polski Kościół praktykuje zasadę: cnota, a jak jej nie starcza to kłamstwo i manipulacja.
Tragiczne.

Oceń 15 159 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 07:33:49 | 2019-08-09
Warto mówić prawdę nawet jeżeli grozi za to powodowana tzw. poprawnością kara.Gorzej gdy widząc zło wybiera się w imię świętego spokoju milczenie.

Oceń 21 95 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ssaammuurraajj 06:22:34 | 2019-08-09
Osobiście nie zgadzam sie z ukaraniem. Ale  rozumiem, Wyskoki  standart. Gdyby inni przełożeni brali przykład to  zgorszenia w kościele było by mniej. Ale trochę żal  że  za krytkę taką bezpośrednią HIERARCHY, takie bencki.  Swoją drogą przekonuje mnie to  do  napisania listu przeciw kard. Jędraszewskiemu. Jeżeli kardyał dzieli i miesza  w głowach tworząc  wrogów , a nie  wyjaśniając tak naprawdę niczego . To krytyka mu sie należy. Jestem świecki  więc pokutę sam sobie nadam.

Oceń 16 164 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:56:25 | 2019-08-09
W tym czasie, czasie ciszy, poczyta Gazetę Wyborczą i Tygodnik Powszechny, i za trzy tygodnie ruszy do działania z nową siłą...

Oceń 90 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?