Gigantyczny pożar w rejonie Góry Karmel

Płonie święta Góra Karmel w Galilei na północy Izraela. Gigantyczne pożary objęły już obszar ponad 3 tys. hektarów i zbliżają się do portowego miasta Hajfy, trzeciego co do wielkości w Państwie Żydowskim.

 

W pożarach zginęło już 40 osób a ponad 40 tys. ewakuowano. Wśród ofiar śmiertelnych są strażnicy więzienni, którzy spłonęli żywcem w autobusie jadąc na ewakuację więzienia. W rejonie tym ewakuowano trzy zakłady karne, przeznaczone głównie dla Palestyńczyków, oraz szpital psychiatryczny i kampus uniwersytetu w Hajfie.

 

Chrześcijanie Ziemi Świętej modlą się o deszcz. To inicjatywa łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który napisał list do wiernych Ziemi Świętej. Abp Fouad Twal wezwał wyznawców Chrystusa do modlitwy na wzór proroka Eliasza, ponieważ kraj od siedmiu lat przeżywa katastrofalną w skutkach suszę. Modlitewna inicjatywa połączyła zresztą chrześcijan, żydów i muzułmanów. Niektórzy z rabinów wezwali mieszkańców Izraela do pokuty za grzechy i do nawrócenia.

 

Abp Twal ogłosił, że najbliższa niedziela ma być dniem modlitwy, a następny piątek dniem postu w intencji opadów deszczu i Bożego zmiłowania. Władze Izraela zaapelowały do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą i ogłosiły, że konieczna jest budowa nowych destylarni wody morskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?