Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy na cmentarzu żydowskim

(fot. depositphotos.com)

Wystarczyło 15 minut, aby grupa mieszkańców Tarnowa zamalowała antysemicki napis na murze odnowionego cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

 

Członkowie Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zachęcili w Internecie mieszkańców, by wspólnie zamalować duży napis "Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów" i sprzeciwić się tym samym wszelkim formom chuligaństwa, antysemityzmu, czy jakiejkolwiek dyskryminacji i poniżania innych.

 

Za pędzle chwycili mieszkańcy, politycy, samorządowcy i napis szybko zniknął.

 

"Mieszkańcy Tarnowa są wspaniali. Wystarczyło 15 minut, by pozbyć się obrzydlistwa, które powstało w niedzielę, było was dużo, jeszcze więcej wspierało nas przez internet czy telefon. Dziękujemy. Dzięki wam pokazaliśmy jacy naprawdę jesteśmy, mamy nadzieję, że ten przekaz rozejdzie się w świat znacznie bardziej niż obraz pomalowanego muru!" - napisali członkowie Komitetu, którzy opiekują się cmentarzem.

 

Mają też przesłanie do osoby, która dokonała zniszczeń. "Niestety nie udało ci się osiągnąć celu, wręcz przeciwnie dzięki tobie jesteśmy jeszcze bardziej zjednoczeni" - czytamy na facebookowym profilu Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

 

Mieszkańcy Tarnowa są wspaniali. Wystarczyło 15 minut by pozbyć się obrzydlistwa, które powstało w niedziele, było was...

Opublikowany przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Poniedziałek, 22 lipca 2019

 

W akcji uczestniczył także prezydent Tarnowa. "Takie napisy będą zamalowywane. Chcemy uwolnić Tarnów od bazgrołów i tego typu aktów jawnej nienawiści, bo to może prowadzić do czynów jeszcze gorszych" - powiedział Roman Ciepiela.

 

Zobacz zdjęcia:

 

 

 

 

Cmentarz żydowski jest chętnie odwiedzany przez turystów. Dopiero co został odnowiony. Pod koniec czerwca z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej, dyplomatów miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego cmentarza.

 

Renowacja trwała ponad dwa lata. Udało się odnowić ponad 120 macew, ogrodzenie i dom pogrzebowy. Na cmentarzu zainstalowane zostały latarnie i tabliczki informacyjne. Renowacja kosztowała 3 mln zł.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?