Grzegorz Kramer SJ: nie dziwię się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła

(fot. Jacek Taran)

- Kiedy słucham katolików, którzy twierdzą, że nalepka Gazety Polskiej z napisem "Strefa wolna od LGBT" jest OK, zastanawiam się, gdzie oni chcą ją przykleić? Na drzwi kościoła, kancelarii parafialnej, a może plebanii? I co później? - pyta jezuita.

 

Grzegorz Kramer SJ i Katarzyna Jabłońska rozmawiali na łamach "Więzi" o homoseksualistach w Kościele - o tym, jakiego podejścia brakuje wśród wiernych i czego te osoby najbardziej potrzebują.

 

Na początku jezuita mówiąc o grzechach, podkreśla, że "Pan Jezus nie dokonywał żadnej segregacji - przyszedł do każdego z nas". Dodaje: "osoba homoseksualna, biseksualna czy transpłciowa nie jest bardziej nieczysta niż osoba heteroseksualna". Zaznacza, że często o grzechach homoseksualistów najwięcej mówią ci, którzy mają nieuporządkowaną własną seksualność. Przyznaje, że w jego parafii są osoby LGBT, które przychodzą do kościoła się modlić. On sam nie robi podziałów, stara się z takimi osobami rozmawiać i im pomagać. Mocno podkreśla, że nie ich wykluczać oraz że nie można na grzech patrzeć w oderwaniu od człowieka. 

 

Mówi: "pierwszą misją Kościoła jest właśnie spotkanie z konkretnym człowiekiem, bo tylko w ten sposób możemy mu pomóc w spotkaniu Boga". Jako przykład, od którego możemy się uczyć, podaje spotkanie Jezusa i Samarytanki, które nie zaczęło się od wytknięcia grzechów, pomimo tego, że jej życie nie było uporządkowane.

 

Przyznaje, że kiedy słyszy z ust świeckich katolików albo księży i biskupów, że homoseksualiści uosabiają całe zło świata, to "nie dziwi się, że coraz więcej osób homoseksualnych zraża się do Kościoła, a nawet z niego odchodzi". Zaznacza, że krytyka często pochodzi z niewiedzy i lęku przed innością. 

 

Mówi: "kiedy słucham katolików, którzy twierdzą, że nalepka Gazety Polskiej z napisem "Strefa wolna od LGBT" jest OK, zastanawiam się, gdzie oni chcą ją przykleić? Na drzwi kościoła, kancelarii parafialnej, a może plebanii? I co później?".

 

Na koniec podkreśla, że coraz mniej osób LGBT chodzi do spowiedzi. Jako powód podaje "bo słyszą od ludzi Kościoła: nasza strefa jest od Was czysta, nie chcemy Was tu".

 

Cały wywiad możecie przeczytać TUTAJ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

99

 

 

Komentarze użytkowników (44)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lignator 12:04:04 | 2019-07-31
Ojcze Grzegorzu, Etwój przyjaciel, eks-ksiądz Łukasz Kachnowicz dokonał comingoutu (link). Może jakieś słowo komentarza w tej sprawie?

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mir 15:09:01 | 2019-07-24
W  Rzymie spotkałam pielgrzymkę Ślązaków z okolic Katowic . Byli wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym . Ich serca przepełniała wdzięczność Bogu , za cuda , które się dokonują  . Do ich wspólnoty  zgłosił się człowiek dotknięty homoseksualizmem . Był z rodziny katolickiej . Znał Biblię i nie chciał grzeszyć czynami homoseksualnymi . Prosił o pomoc . Wspólnota otoczyła go sedecznościa i modlitwą wstawienniczą . Ich wspólna modlitwa została wysłuchana .Ten człowiek został uzdrowiony . "Albowiem dla Boga nie ma nic niemożliwego"  . Medycyna ani psychologia nie pomogły . Pomógł Jezus . U niego było uzdrowienie . Jezus  u uzdrawia tak samo , jak 2000 lat temu . Mam apel do matek ludzi homoseksualnych : Drogie Matki , nie ustawajcie w ufnej modlitwie za swoje dzieci . Wasza modlitwa i  ofiara waszego cierpienia najbardziej wzrusza Boga . 

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

strzelec514 08:37:26 | 2019-07-24
Prawdę o homoseksualistach, którą tak dobitnie wyłożył św. Paweł, zastępuje się obowiązkową miłością i Miłosierdziem Bożym, należnym wszystkim, jak psu micha. Podstawowa prawda wiary jest taka, że Pan Bóg za dobre wynagradza, a za złe karze. Byle tylko chodzili do kościoła i dali na tacę - to filozofia księdza. To jest wiara, czy parodia wiary? Czy nahalna propaganda zachowań homoseksualnych, marsze, profanacje, gorszenie dzieci - jest już grzechem, czy nie?

Oceń 22 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 00:15:58 | 2019-07-24
"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego"

Oceń 35 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Athanasius 19:14:27 | 2019-07-23
Promowany przez deon.pl i Wydawnictwo WAM o. James Martin SJ powiedział w 2017 r.:

Aby nauczanie było naprawdę autorytatywne, oczekuje się, że zostanie ono przyjęte przez lud Boży, przez wiernych. Zobaczcie na, powiedzmy, Wniebowzięcie. Tak więc Wniebowzięcie jest ogłoszone i ludzie to akceptują. Idą na święto Wniebowzięcia, wierzą w Wniebowzięcie, zostało przyjęte".

(...)

"Nauczanie, że ludzie LGBT muszą żyć celibacie przez całe życie nie zostało przyjęte".


Czy takie jest oficjalne stanowisko w tej sprawie portalu deon.pl i Wydawnictwa WAM? Tzn. że nauczanie Kościoła o wymogu życia w czystości osób LGBT w związku z tym, że nie zostało przyjęte przez "lud Boży", nie jest autorytatywne, wiążące (a więc czyny homoseksualne nie są grzechem)? Proszę o jasne określenie się.

Oceń 31 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 17:59:09 | 2019-07-23
https://twitter.com/Rd_Niepokalanow/status/1153681110318141440?s=20

Oceń 63 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

novenna144 17:56:50 | 2019-07-23
Jest ogromna różnica pomiędzy chodzeniem do kościoła, a chodzeniem w paradach równości. Oni (my) MUSIMY chodzić do kościoła (wiadomo uczestniczyć), ale nie MOŻEMY  brać udziału w obscenicznych marszach.
Tej różnicy zdaje się o. Kramer nie widzi i rozmywa grzech i profanację. LGBT nie musi o nic walczyć, bo są, byli i będą, ale stwarzanie im okazji aby przejmowali ster i deprawowali społeczeństwo, to uderzenie w korzenie rodziny, w naturę a więc w prawo Boże. 
LGBT zapraszamy do kościoła z całego serca!

Oceń 29 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol- 16:57:11 | 2019-07-23
Brakuje mi wyraźnego głoszenia na Deonie, że Bóg nie godzi się na grzech  bo on godzi w człowieka  i że jest Zbawcą  czyli może wyzwolić człowieka z najgorszego upadku  chaosu,  bólu. Że przynosi radość i pokój  Że przeznaczył nad do "bycia bogami według łaski". Że ideologia LGBT powinna być zwalczana, bo niesie kłamstwo i propaguje grzech. Że tolerancja nie wystarcza, a miłość wiąże się z prawdą. Że Bóg jest odpowiedzią na naszą potrzebę miłości i czułości.

Oceń 30 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

REME 14:38:43 | 2019-07-23
A ja się pytam, kiedy Grzegorz Kramer przyzna się , że jest gejem.

Oceń 22 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jaceklepiarz82 14:03:30 | 2019-07-23
Ten wywiad to zwyke bicie piany, generalizowanie  i wrzucanie wszytkich katolików heteroseksualnych do jednego worka. Ruch LGBT a homoseksualiści w Kościele to dwa różen tematy pierwszy polityczny a drugi religijny. ...ale tak już nam przyszło, owieczkom w Pańskeij owczarny że nas właśni pasterze biczują. 

Oceń 46 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?