Niemcy: Kościół ewangelicki pozbył się dzwonu z napisem gloryfikującym Hitlera

(fot. public domain / wikimedia commons)

Z wieży kościoła ewangelickiego Św. Wendelina w Essingen na południu Niemiec zdjęto w niedzielę umieszczony tam w 1936 roku dzwon z inskrypcją gloryfikującą Adolfa Hitlera i swastyką. Decyzję w tej sprawie podjęła ostatnio Rada Kościoła Ewangelickiego.

 

Rada ustaliła niedawno, że podobne napisy poświęcone fuehrerowi III Rzeszy i gloryfikujące faszyzm, umieszczone w czasach jego panowania, na dzwonach ewangelickich świątyń pozostawały jeszcze w pięciu z tych kościołów.

 

W dwóch zostały obecnie usunięte.

 

Na nowym dzwonie w kościele ewangelickim w Essingen, miasteczku liczącym 6 400 mieszkańców, widnieje teraz cytat z Ewangelii Św. Mateusza, jaki umieszczono w czasach jego budowy w XIII wieku - informuje regionalna telewizja publiczna SWR.

 

Mimo gorącej debaty, jaka toczy się wokół nazistowskich symboli i tekstów na kościelnych dzwonach, w trzech ewangelickich zborach na terenie Niemiec decyzją lokalnych władz pozostawiono je nadal nietknięte.

 

Nowy dzwon zawieszony zgodnie z wolą regionalnej Rady Ewangelickiej Badenii-Wirtembergii na wieży świątyni w Essingen kosztował 10 000 euro.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 07:54:05 | 2019-07-23
Kościół ewangelicki w Niemczech to nie jest jeden twór lecz federacja około 20 Kościołów. Nalezy o tym pamiętać by nie wyciągąć mylnych wniosków. Być może któryś Kościół z tej grupy toleruje napisy, a inne się im stanowczo sprzeciwiają. To może być powodem różnic w podejściu do napisów na dzwonach i w innych miejscach.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?