Filipińscy biskupi oskarżeni o próbę destabilizacji władzy prezydenta

(fot. jimeciuro / cathopic.com)

Wiceprezydent kraju Leni Robredo wraz z trzema opozycyjnymi senatorami oraz czterema biskupami katolickimi i rektorem Uniwersytetu Katolickiego zostali oskarżeni o próbę destabilizacji władzy prezydenta Rodrigo Duterte i utrudnianie działalności policji.

 

Na Filipinach wiceprezydent wybierany jest w osobnych wyborach i w przeciwieństwie do prezydenta konstytucja nie gwarantuje mu nietykalności prawnej.

 

Oskarżeni wśród których jest m.in. abp Socrates Villegas, bp. Pablo David oraz rektor uniwersytetu katolickiego Armin Luistro znani są z krytykowania prezydenta za jego politykę "karania poza prawem", w wyniku której zginęło, jak dotąd, ok. 6600 drobnych handlarzy narkotykami.

 

Bezpośrednią przyczyną wszczęcia postępowania karnego przeciw nim są zeznania niejakiego Petera Joemela Advinculi. Twierdzi on, że współpracował z oskarżonymi w fabrykowaniu materiałów internetowych oczerniających prezydenta Duterte i jego rodzinę. Paradoksalnie chodzi o zarzut współpracy Duterte z syndykatem narkotykowym. Jednakże według agencji Associated Press nagłe wypłynięcie Advinculi na konferencji prasowej i jego twierdzenia wyglądają na sfabrykowane i nie mają cech wiarygodności.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?