Afryka: 50-lecie współpracy konferencji biskupich kontynentu

(fot. paval hadzinski / Foter / CC BY-NC-ND)

Katoliccy biskupi Afryki rozpoczną jutro w Kampali uroczystości 50-lecia swojej współpracy. Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) powołał do życia w 1969 roku papież Paweł VI (1963-1978), który wówczas jako pierwszy papież w historii odwiedził Afrykę.

 

W zaplanowanym na 10 dni spotkaniu biskupów w Kampali będzie uczestniczyć ponad 300 osób, wśród nich przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, kardynałowie, duchowni i świeccy. W stolicy Ugandy delegaci zamierzają dokonać bilansu 50-lecia, poinformował media sekretarz generalny SECAM ks. Joseph Komakoma.

 

Dodał, że najważniejszym będzie raport duszpasterski, który zostanie ogłoszony na zakończenie obrad w "dokumencie z Kampali". Przedstawiony w nim zostanie kierunek, w jakim powinien zmierzać Kościół katolicki Afryki przez najbliższych 50 lat.

 

Centralna liturgia jubileuszowa planowana jest na niedzielę 28 lipca w sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namugongo. Byli to ludzie, którzy w latach 1885-1887 na rozkaz ówczesnego króla Mwangi II zostali straceni za wiarę chrześcijańską. Do tego miejsca pamięci przybywa rocznie około pięciu milionów pielgrzymów.

 

Już w czerwcu, prezydent Ugandy Yoweri Museveni nieoczekiwanie zapowiedział, że z okazji spotkania SECAM w Kampali sfinansuje stroje mszalne biskupom kontynentu. Ma to być jego wkład na rzecz pokoju.

                             

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?