Kraków: XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej

(fot. depositphotos.com)

W dniach 22-29 lipca 2019 r. odbędzie się w Krakowie XXI Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej. Wydarzenie zgromadzi ponad 200 osób pochodzących z 14 krajów, którzy w ostatnim tygodniu lipca będą nawzajem poznawać swe różne chrześcijańskie tradycje wyznaniowe, wspólnie się modlić i wspólnie zastanawiać nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi ekumenizmu, chrześcijaństwa, współczesnego człowieka, społeczeństwa i kultury.

 

Ceremonia otwarcia Kongresu odbędzie się we wtorek 23 lipca w auli klasztoru oo. franciszkanów w Krakowie, przy placu Wszystkich Świętych 5 o godz. 09.30.

 

Na środę 24 lipca o godz. 11.45 zaplanowano natomiast konferencję prasową, która odbędzie się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, przy ulicy Franciszkańskiej 1. Uczestnicy Kongresu są zakwaterowani w Hotelu Studenckim "Żaczek", tam też odbywa się część mniej formalnych spotkań.

 

Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczny (International Ecumenical Fellowship) powstała w 1967 roku. Zgodnie z Deklaracją Fryburską, która jest aktem założycielskim organizacji, wspólnota "stara się służyć modlitwą, studiami i działaniem ruchowi dążącemu do widzialnej jedności Kościoła". Dzisiaj składa się z dziesięciu regionów europejskich oraz tzw. oddziału afrykańskiego, reprezentujących różne wyznania: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, anglikanizm, wyznania reformowane i metodystów.

 

Uczestnicy konferencji zwiedzą najważniejsze miejsca w samym Krakowie, jak i w jego okolicach, spotkają się również z przedstawicielami różnych Kościołów, które w Krakowie działają.

 

W zamyśle organizatorów Kongres ma przybliżyć chrześcijanom z różnych części Europy, że ekumenizm jako idea może sięgać do tradycji "Polski bez stosów", kraju tolerancji religijnej w czasie, gdy przez większą część kontynentu przetaczały się wojny i prześladowania religijne.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?