Niemcy: Kościół katolicki krytykuje rządową politykę eksportu broni

(fot. unsplash.com)

Kościół katolicki w Niemczech skrytykował prowadzoną przez rząd tego kraju politykę handlu bronią. Podkreślił to prałat Karl Jüsten, kierownik Biura Katolickiego Konferencji Biskupów Niemieckich przy instytucjach politycznych w Berlinie.

 

Odnosząc się do nowych wytycznych rządowych w tej kwestii zauważył, że wprawdzie daje się zauważyć nieśmiałe kroki zmierzające do ograniczania eksportu, "ale generalnie należy stwierdzić niepokojącą stagnację w tych staraniach". Niemcy są jeszcze "bardzo daleko" od naprawdę restrykcyjnej polityki eksportu zbrojeń, stwierdził prałat Jüsten.

 

W ubiegłym tygodniu poinformowano, że rząd federalny Niemiec wydał zgodę na wyeksportowanie w pierwszej połowie 2019 roku broni o wartości 5,3 miliardów euro. Przekroczono tym samym całą wartość eksportu z 2018 roku, która wyniosła 4,82 miliardy euro.

 

Głównym odbiorcą niemieckiego uzbrojenia były Węgry, a następnie Egipt i Korea Południowa. Wśród największych odbiorców broni z Niemiec są też Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar, na miejscu 13. Kuwejt. Egipt, Kuwejt i ZEA uczestniczą w wojnie w Jemenie po stronie Arabii Saudyjskiej. Ks. Jüsten powiedział, że postępowanie wobec państw koalicji zaangażowanej w wojnę w Jemenie niszczy wiarygodność polityki eksportu broni przez Niemcy.

 

Okazją do wypowiedzi kierownika Biura Katolickiego Konferencji Biskupów Niemieckich przy instytucjach politycznych w Berlinie był jego udział w dorocznej konferencji akcji pomocy biskupów niemieckich Misereor. Ks. Jüsten jest także przewodniczącym prowadzonego przez Misereor Centrum Pomocy na rzecz Rozwoju (KZE).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?