Brazylia: przedsynodalne seminarium nt. Kościoła w Amazonii

(fot. depositphotos.com)

W Misyjnym Centrum Kulturalnym w Brasílii dobiega końca seminarium na temat pogłębienia refleksji nad dokumentem roboczym zgromadzenia Synodu Biskupów o Amazonii. Trzydniowe seminarium rozpoczęło się 16 lipca i bierze w nim udział 50 osób, wśród nich 23 biskupów, z których pięciu jest członkami Rady Przedsynodalnej. Uczestnicy reprezentują dziewięć państw Amazonii.

 

Podczas otwarcia seminarium bp Adriano Ciocca, ordynariusz prałatury São Félix do Araguaia i jeden z organizatorów spotkania powiedział, że "pozwala nam marzyć o Kościele, który nie boi się stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoi Amazonia, i który proponuje dialog z różnorodnością tego ogromnego terytorium".

 

Celem spotkania jest wspólne, pogłębione studium dokumentu roboczego, aby wypracować konkretne propozycje na zgromadzenie Synodu, który odbędzie się w październiku.

Podczas trzech dni seminarium prowadzono dyskusje nad trzema wielkimi tematami. Pierwszym była rzeczywistość Amazonii, w której trwa konflikt między ludami tubylczymi z ich własnymi formami życia z jednej strony, a z drugiej - przemysłem górniczym, drzewnym, agrobiznesem i dużymi projektami energetycznymi i infrastrukturalnymi.

 

Drugim tematem był Kościół służebny. Zastanawiano się nad różnorodnością posług w Kościele oraz nad rolą kobiet, szczególnie w kontekście wołania lokalnych wspólnot o Eucharystię, rozumianej jako prawo całego ludu Bożego.

 

Trzecim tematem były wyzwania życia w miastach, w których mieszka około 80 proc. populacji regionu. Pytano, jak tworzyć żywe i aktywne społeczności wśród mieszkańców, głównie marginalizowanych migrantów na obrzeżach miast, ale także wśród młodych ludzi w szkołach i na uniwersytetach, a także jak radzić sobie z zeświecczoną i konsumpcyjną kulturą rozpowszechnianą przez środki masowego przekazu oraz z wielką różnorodnością Kościołów i ruchów religijnych, co jest wyzwaniem dla ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego, inkulturacji i współpracy w dążeniu do sprawiedliwości i dbania o wspólny dom.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?