Bp Muskus: trzeba przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą miłości i relacji

(fot. Krzysztof Haładyna)

- Kościół nie może obrażać się na świat. Ma nieść mu Jezusa. To jest jego misja - mówił bp Damian Muskus OFM podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Krakowskich z rodzinami Domowego Kościoła.

 

W rekolekcjach w Krakowie uczestniczy 20 małżeństw z całej Polski oraz Francji i Irlandii.

 

W Oazie Rodzin organizowanej przez Domowy Kościół Archidiecezji Wrocławskiej uczestniczy 20 rodzin, czyli w sumie 60 osób.

 

- Chcemy szukać swojego miejsca w Kościele, możliwości służby w parafii, w Ruchu Światło-Życie czy w innych miejscach, gdzie jesteśmy potrzebni - wyjaśniali Ala i Piotr Kuropkowie, para diecezjalna z Wrocławia. Ich zdaniem, Kraków jest wymarzonym miejscem na taką refleksję, bo jest to miasto świętych, gdzie można przeżywać bogactwo duchowe Kościoła.

 

W kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich spotkał się z uczestnikami rekolekcji bp Damian Muskus.

 

- Toczą się wielkie kampanie o rodzinę, o Polskę, o to, że ktoś nam chce psuć dzieci i je deprawować, ale czy to właściwy sposób patrzenia na problemy, z którymi boryka się współczesna rodzina? - zastanawiał się wraz z nimi.

 

Według niego, rodziny trzeba przede wszystkim otoczyć troską i miłością.

 

- Jeśli dziecko jest otoczone miłością i troską, to nic nie jest w stanie przebić tego ochronnego płaszcza. Jeśli dziecko nie będzie zahartowane miłością rodziców, to żadne krzyki ani wymachiwania szabelkami nie spowodują, że nie będzie narażone na złe wpływy - argumentował.

 

Mówił także o wizji Kościoła według papieża Franciszka i o Bogu, który jest "bliski i konkretny", towarzyszący człowiekowi w codzienności.

 

- To Bóg, który się nami nie gorszy, gdy zbłądzimy. Gdy my widzimy zło, czujemy się zgorszeni i zbulwersowani. Gdy zło widzi Jezus, pokazuje swoje miłosierne Serce - podkreślał hierarcha. Dodał, że Chrystus zawsze daje skruszonemu człowiekowi szansę, w przeciwieństwie do ludzi, którzy często reagują potępieniem na postępowanie innych.

 

Krakowski biskup pomocniczy zwracał ponadto uwagę na to, że Kościół jest "domem otwartym dla wszystkich", a nie twierdzą dla wybranych.

 

- Kościół nie może obrażać się na świat. Ma nieść mu Jezusa. To jest jego misja. Kościół, który ewangelizuje w imieniu Chrystusa, nie może oddalać się od ludzi - dodał.

 

Nawiązał do określenia "święci z sąsiedztwa", którego używa papież Franciszek. To ludzie żyjący Ewangelią na co dzień, tak promieniujący na otoczenie, że inni, zachwyceni ich życiem, pragną żyć podobnie.

 

- Powołanie do świętości jest powszechne. Każdy z nas ma być takim "świętym z sąsiedztwa", a więc świętym dla innych: dla sąsiadów, którzy nie chodzą do kościoła, dla tych, którzy się nie modlą, dla tych, którzy jawnie lekceważą Ewangelię - podkreślał.

 

Według niego, budowanie osobistej świętości jest szansą na przezwyciężenie obecnego kryzysu w Kościele.

 

- Przechodzimy z myślenia o Kościele jako wspólnocie tradycji i tożsamości do wizji Kościoła jako miejsca tworzonego przez ludzi, którzy osobiście spotkali Jezusa na drodze swojego życia i chcą żyć z Nim w bliskości. Trzeba przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą miłości i relacji - mówił.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.09

Liczba głosów:

87

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

teofgrzegorz 07:02:02 | 2019-07-18
Chodzi  O  to  żeby  coś  klepnąć  A  nie  musi  być  Z  sensem

Oceń 48 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 22:28:22 | 2019-07-17
"Trzeba przejść od Kościoła pobożnych praktyk do Kościoła, który jest wspólnotą miłości i relacji" czy pobożność przestaje być cnotą? Chyba, że należy to rozumieć jako współistniejącą triadę pobożność-miłość-relacja. W przeciwnym wypadku będzie to psychologizowanie, które z wiarą ma niewiele wspólnego.

Oceń 87 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:38:52 | 2019-07-17
Tacy hierarchowie dają nadzieję.

Oceń 15 164 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 19:46:04 | 2019-07-17
Jeśli wystarczy miłość i relacja to po co nam kościół ? A temu panu ze zdjęcia po co taki śmieszny ubiór ? Do pracy w hospicjum wystarczy zwykły fartuch.

Oceń 219 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 18:47:10 | 2019-07-17
mądre słowa biskupa. czas samych pobożnych praktyk minął :) 

Oceń 18 205 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?