Tylko 48 proc. Polaków dobrze ocenia Kościół wg badań CBOS. To spadek w porównaniu do czerwca

(fot. VanveenJF / Unsplash)

Badania w czerwcu były nadzwyczaj pozytywne pomimo ostatnich wydarzeń. Był to jednak chwilowy wzrost. Grono krytyków rośnie.

 

Czerwcowa poprawa opinii o Kościele rzymskokatolickim okazała się tymczasowa - w lipcu notowania tej instytucji ponownie się pogorszyły - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia niespełna połowa badanych (48%, od czerwca spadek o 5 punktów procentowych), a blisko dwie piąte (38%, wzrost o 4 punkty) ją krytykuje.

 

Pozytywnie o Kościele częściej niż przeciętnie wypowiadają się ludzie bardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczący w nich kilkakrotnie w tygodniu, a także deklarujący prawicowe poglądy polityczne i zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS. Częściej są to również starsi respondenci (mający 55 lat i więcej), najsłabiej wykształceni i mieszkający na wsi.

 

Natomiast głosy krytyki przeważają nad aprobatą wśród osób nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to sporadycznie, identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum, mających wyższe wykształcenie, mieszkańców średnich i największych miast oraz badanych w wieku 25-44 lat. Wyraźną przewagę ocen złych nad dobrymi obserwujemy ponadto w elektoratach: Wiosny, Platformy Obywatelskiej i PSL.

 

"O ile w czerwcu wydawało się, że opinie o Kościele będą wracać do poprzedniego poziomu po tym, jak w maju nastąpiło ich znaczne pogorszenie, o tyle w lipcu obserwujemy kolejną falę krytycyzmu wobec tej instytucji" - zauważa CBOS.

 

Z najnowszych badań wynika także, że w ciągu ostatniego miesiąca obniżyły się notowania obu izb parlamentu, zwłaszcza izby wyższej. Nieco gorzej niż w czerwcu oceniana jest także prezydentura Andrzeja Dudy.

 

Obecnie pracę posłów ocenia pozytywnie blisko jedna trzecia Polaków (32%, od czerwca spadek o 3 punkty procentowe) i taki sam odsetek (32%, spadek o 4 punkty) wypowiada się z aprobatą o pracy senatorów. Niezadowoleni z działalności izby niższej parlamentu stanowią niemal połowę badanych (49%), a izby wyższej - ponad dwie piąte (42%, wzrost o 4 punkty).

Nieco gorsze niż przed miesiącem są notowania głowy państwa. W lipcu zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża niespełna sześciu na dziesięciu badanych (58%, od czerwca spadek o 2 punkty procentowe), natomiast negatywnie wypowiada się o niej niemal co trzeci (31%, wzrost o 2 punkty).

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (350) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 lipca na liczącej 1120 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?