Były patriarcha prawosławny trafił do szpitala. Jego stanu nie można nazwać zadowalającym

(fot. shutterstock.com)

Były prawosławny patriarcha Jerozolimy Ireneusz (Skopelitis) został przewieziony na oddiał intensywnej opieki medycznej w jednym ze szpitali w tym mieście.

 

W komunikacie lekarskim ogłoszonym 3 lipca wyrażono optymistyczne rokowania, zaznaczając jednocześnie, że stanu zdrowia 80-letniego hierarchy "nie można nazwać zadowalającym". U patriarchy stwierdzono obrzęk płuc i arytmię serca.

 

Patriarcha Ireneusz (w świecie Emmanuil Skopelitis) urodził się 17 kwietnia 1939 w mieście Chora na greckiej wyspie Samos. Od 1953 przebywa w Jerozolimie, gdzie m.in. ukończył szkołę teologiczną na Górze Syjon. Tam też został mnichem, przyjmując imię Ireneusza. 19 grudnia 1959 został wyświęcony na diakona, a 17 czerwca 1965 na kapłana (hieromnicha). Ma za sobą studia teologiczne w Atenach. 29 marca 1981 został mianowany arcybiskupem Hierapolisu, a w 1994 - wyniesiony do godności metropolity. 13 sierpnia 2001 Święty Synod Patriarchatu Jerozolimskiego wybrał go na kolejnego, 96. patriarchę.

 

Swój urząd sprawował krótko, gdyż już pod koniec 2004 miejscowe duchowieństwo i świeccy zaczęli go oskarżać o to, że nielegalnie i bez wiedzy władz kościelnych sprzedał kilka nieruchomości Patriarchatu kupcom żydowskim. I chociaż stanowczo zaprzeczał, jakoby dokonywał takich transakcji, nacisk jego krytyków był tak silny, że 24 maja 2005 Ireneusz ustąpił z urzędu w atmosferze wielkiego skandalu. Poza tym podejrzewano u niego oznaki choroby psychicznej. On sam nie uznał tej zmiany i odmówił opuszczenia siedziby Patriarchatu, niemniej dobrowolnie przyjął "areszt domowy" i nie pokazywał się publicznie.

 

W listopadzie 2015 były patriarcha przeszedł operację przepukliny i wtedy po raz pierwszy opuścił swe "więzienie". Wówczas też po raz pierwszy odwiedził go jego następca, patriarcha Teofil II. 22 marca 2017 odwiedził go także patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, który przybył do Jerozolimy z okazji otwarcia po odnowieniu Bazyliki Grobu Pańskiego. W czasie swego "aresztu domowego" Ireneusz kilkakrotnie przeklinał ekumenizm i - według niektórych źródeł - wyrażał ponoć gotowość stanięcia na czele ruchu tzw. chrześcijan prawdziwie prawosławnych, którzy oddzielili się od oficjalnego świata prawosławnego. Zwierzchnik tej części Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą, która nie uznała jego zjednoczenia z Patriarchatem Moskiewskim w maju 2007, metropolita Agatangel (Paszkowski) przez pewien czas wymieniał imię byłego patriarchy w czasie liturgii jako "głowy bratniego Kościoła lokalnego".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?