Avvenire: niezwykły apel Benedykta XVI

Na niezwykły charakter wczorajszego apelu Benedykta XVI o modlitwę w intencji Kościoła w Chinach zwraca uwagę na łamach włoskiego dziennika katolickiego Avvenire Gianni Cardinale. Zdaniem cenionego publicysty fakt zabrania przez papieża osobiście głosu na temat delikatnej sytuacji tamtejszych katolików jest czymś zupełnie wyjątkowym.


Wystąpienie Ojca Świętego wynika z wyjątkowo trudnych chwil, jakie przeżywają obecnie wierni i biskupi w Chinach – zauważa Cardinale. Przypomina nielegalne udzielenie sakry biskupiej 20 listopada w Chengde - na które Stolica Apostolska odpowiedziała bardzo zdecydowanym komunikatem, oskarżającym reżim w Pekinie o „poważne pogwałcenie wolności religijnej” i negatywną rolą wiceprzewodniczącego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, Anthony Liu Bainiana. Wczorajsze słowa Benedykta XVI związane są natomiast z zapowiedzią, iż od 7-9 grudnia ma się zebrać w Pekinie Krajowy Kongres Delegatów Katolickich, który ma wybrać przewodniczącego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz przewodniczącego Rady Biskupów Chińskich (nieuznawany przez Stolicę Apostolską odpowiednik konferencji episkopatu).

 

Publicysta „Avvenire” przypomina, że w poprzednim Kongresie, w roku 2004 uczestniczyło około 300 osób, w tym biskupi, duchowni, osoby świeckie i funkcjonariusze rządowi. Należy oczekiwać, iż reżim będzie dążył, aby w obecnym wzięli udział wszyscy biskupi oficjalni, z których zdecydowana większość została uznana także przez Watykan.

 

Wiadomo, iż Stolica Apostolska prosiła biskupów, aby nie uczestniczyli w tego typu wydarzeniach. Z drugiej strony są oni poddawani przemocy, naciskom, niekiedy połączonymi z pochlebstwami, które mają nakłonić ich, by udali się do Pekinu, nawet wbrew własnej woli. Cardinale zauważa, iż Benedykt XVI swą modlitwę w intencji Kościoła w Chinach zanosi z pośrednictwem Maryi, Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium w Sheshan koło Szanghaju, prosząc, aby mogli w jakiś sposób uniknąć udziału w organizowanym przez reżim Kongresie. Równocześnie przypomniał, że niemożliwe jest autentyczne życie chrześcijańskie, bez komunii z Papieżem oraz, że nie ma żadnej sprzeczności między pełną jednością z Rzymem, a byciem dobrym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej. Czyni to używając wyrażenia, przypominającego słowa przewodniczącego ChRL Hu Jintao, kiedy mówił o konieczności budowania zgodnego społeczeństwa – zauważa na łamach Avvenire Gianni Cardinale.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Robert 18:08:38 | 2010-12-02
Tereso, zapewne dlatego, że wszyscy ludzie mają wolną wolę, z której - w zależności od ustroju, w którym żyją - mogą korzystać. Dlatego niektórzy, choć wychowani po katolicku, wybierają zabijanie nienarodzonych. Trudno oczekiwać, by wszyscy ludzie zaczęli postępować dobrze, jak i zapewne katolicyzm będzie wiarą mniejszości, stawiając na jakość, a nie ilość. Wierzący w Boga są zanurzeni w świecie świeckich wartości, dotyczy to także obecnej Polski, mam tu na myśli chociażby konsumpcjonizm. Jak już tu kiedyś pisałem, być może nawet w Polsce chrześcijanie będą mniejszością, tak jak ma to teraz miejsce w Chinach.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 12:38:11 | 2010-12-02
A ja się zastanowiłam ,jak to się stało,że w krajach związanych głęboko z wiarą chrześcijańską[Włochy, ZSRR mam tu na myśli kościół rzymskokatolicki ,a od 1000 lecia prawosławie] , kwitnie ateizm pierwotny i wtórny,a także narodził się faszyzm. Czemu Chrystus zawrócił do Rzymu ,ponieważ... Quo vadis ?. Dlaczego patriarchat nie jest w stanie obudzić oziębłego serca i scalić się jedno w Imię Boże ? Dlaczego tyle aborcji i śmierci niewinnych w tych obszarach.Czemu system totalitarny , który nie sprawdził się nigdzie , a nadal próbuje kontrolować wiarę, Boga w sercach ludzkich nie da się zniewolić nakazami.Chińczycy zasługują na chrześcijaństwo jak każdy wolny człowiek.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook