Hiszpania: świeccy wejdą w skład komisji ds. nadużyć seksualnych

(fot. depositphotos.com)

Świeccy wejdą w skład komisji do spraw nadużyć seksualnych osób duchownych, które będą tworzone przez Kościół katolicki w poszczególnych diecezjach. Pierwsza ogólnokrajowa komisja do spraw nadużyć tego typu, która działa już w strukturach Episkopatu Hiszpanii, ma również przyjąć w swoje szeregi osoby świeckie.

 
Z deklaracji Konferencji Episkopatu Hiszpanii wynika, że biskupi chcieliby w najbliższym czasie spotkać się z przedstawicielami prokuratury generalnej w Madrycie, aby przedstawić jej działania podejmowane przez Kościół w kwestii zwalczania nadużyć seksualnych wobec ludzi związanych z instytucjami kościelnymi.
 

W skierowanym do prokuratury komunikacie biskupi wyrazili ubolewanie, że w 2017 i 2018 r. w całej Hiszpanii skazano ponad 100 osób za nadużycia seksualne. Wskazali, że osoby związane z Kościołem stanowiły wśród nich niewielki odsetek.

 

Stanowisko hiszpańskich biskupów jest odpowiedzią na apel prokuratury generalnej, która pod koniec czerwca wezwała władze kościelne do wstrzymania wewnętrznych śledztw dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez osoby duchowne i natychmiastowego informowania wymiaru ścigania o doniesieniach dotyczących ewentualnych przestępstw.

 

Władze hiszpańskiego Kościoła dotychczas negatywnie ustosunkowywały się do żądań prokuratury generalnej umniejszającej wewnętrzne śledztwa. Biskupi twierdzą tymczasem, że służą one m.in. wykluczeniu pomówień, donosów i bezpodstawnych oskarżeń wobec duchownych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?