Benedykt XVI o Ewangelii głoszonej na Filipinach

Ewangelia głoszona na Filipinach od ponad czterech wieków ma być nadal zaczynem dla tamtejszego społeczeństwa. Podkreślił to Papież, przyjmując pierwszą, 35-osobową filipińskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina Apostolorum. Benedykt XVI zwrócił uwagę na znaczenie, jakie ma publiczne świadectwo Kościoła.

 

Przypomniał, że dzięki jasnemu przedstawianiu ewangelicznej prawdy o Bogu i człowieku kolejne pokolenia gorliwych duchownych i świeckich Filipińczyków zabiegały o coraz sprawiedliwszy porządek społeczny. Przytoczył nauczanie Soboru Watykańskiego II o proroczej funkcji Kościoła. By mógł ją spełniać, konieczna mu jest swoboda głoszenia wiary i nauki społecznej oraz wydawania osądu moralnego „również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, 76).

 

- Zachęcam Kościół na Filipinach, by starał się pełnić swą rolę we wspieraniu życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz w obronie małżeństwa i rodziny - powiedział Papież. -  W tych dziedzinach promujecie prawdy o człowieku i społeczeństwie, które wynikają nie tylko z Bożego objawienia, ale również z prawa naturalnego. Porządek ten dostępny jest ludzkiemu rozumowi, dając podstawę do dialogu i głębszego rozeznania przez wszystkich ludzi dobrej woli. Odnotowuję też z uznaniem starania Kościoła o zniesienie kary śmierci w waszym kraju.

 

Specyficzną dziedziną, w której Kościół musi zawsze dać słyszeć swój głos, są środki społecznego przekazu i media. Zadaniem całej wspólnoty katolickiej jest przekazywanie napełnionej nadziej wizji wiary i moralności, by zachęcać i wspierać rada Filipińczyków w ich drodze do pełnego życia w Chrystusie. Trzeba przemawiać do społeczeństwa jednym pozytywnym głosem poprzez tradycyjne i nowe media, aby ewangeliczne orędzie miało coraz większy wpływ na ludność kraju. Ważne jest, by obeznani ze środkami społecznego przekazu katolicy świeccy przedstawiali w nich przesłanie chrześcijańskie w przekonujący i atrakcyjny sposób - powiedział Benedykt XVI.

 

- Jeśli Chrystusowa Ewangelia ma być zaczynem filipińskiego społeczeństwa, cała wspólnota katolicka musi zwracać uwagę na siłę prawdy głoszonej z miłością – powiedział Ojciec Święty. Wskazał też na znaczenie, jakie dla misji ewangelizacyjnej Kościoła na Filipinach ma jego pomoc charytatywna ubogim, a także walka z szerzącą się korupcją.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?