Dziś pogrzeb księdza Michała Łosa. Wszyscy towarzyszyliśmy mu w ostatnich tygodniach

(fot. orione.pl)

Ks. Michał Łos - zmarły po ciężkiej chorobie orionista, który niedawno przyjął święcenia kapłańskie na oddziale onkologicznym w Warszawie został pochowany w Dąbrówkach Breńskich, w swojej rodzinnej parafii.

 
Żegnali go najbliżsi, przyjaciele, mieszkańcy, ludzie z różnych rejonów Polski, licznie zgromadzeni kapłani i siostry zakonne.
 

"To wielka strata, Michał bardzo chciał być kapłanem i zrealizował to marzenie. Spoczął w grobowcu kapłańskim obok pierwszego proboszcza ks. Władysława Janusia, budowniczego parafii i kościoła" - powiedział KAI ks. Wojciech Prus, proboszcz w Dąbrówkach Breńskich.

 

Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Miś, prowincjał zgromadzenia księży orionistów. W homilii mówił o życiu ks. Michała, jego święceniach, a także o świadectwach ludzi, którzy głęboko przeżywali chorobę, święcenia i śmierć orionisty. "Ksiądz Michał mówił niewiele, ale w tym milczeniu powiedział najwięcej. Jego świadectwo poruszyło ludzi" - dodał kapłan.

 

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos...

Opublikowany przez Orioniści - Prowincja Polska Poniedziałek, 17 czerwca 2019

 

Zdaniem prowincjała, choroba ks. Michała, jego przyspieszone święcenia za zgodą papieża to szczególny czas dla zgromadzenia. "Są to dla nas rekolekcje i Bóg ma swój plan. Wielkie dobro z tego wypłynie. Jestem pewny" - podkreśla ks. Krzysztof Miś, prowincjał zgromadzenia księży orionistów.

 

Z Rzymu na pogrzeb przyleciał ks. Fernando Fornerod, radca generalny Zgromadzenia Księży Orionistów. "Reprezentuję księdza generała, ale jestem tutaj z potrzeby serca. Życie ks. Michała to wielkie świadectwo wiary. Jesteśmy w Rzymie bardzo dotknięci tym, co się stało. Dziękuję Bogu, że mogłem uczestniczyć w szpitalu w ślubach wieczystych ks. Michała. Pierwszy raz w historii naszego zgromadzenia miały miejsce przyspieszone śluby wieczyste i święcenia, które odbyły się za zgodą papieża Franciszka. Sposób odejścia z tego świata ks. Michała jest heroiczny. To szczególne świadectwo" - powiedział KAI ks. Fernando Fornerod.

 

Na pogrzebie był także dyrektor Biura Gabinetu Prezydenta RP Mieszko Pawlak, który złożył wieniec w imieniu Andrzeja Dudy. Na pogrzeb przybyli ludzie m.in. z Krakowa, Kalisza i z różnych rejonów diecezji tarnowskiej.

 

Poruszające są świadectwa ludzi w internecie, którzy piszą, że było to święte umieranie. "Osobiście żywię przekonanie, że zmarł w opinii świętości" - napisał Ksawery. "Sługo Boży księże Michale wstawiaj się za nami" - prosi Adam. "To jest wielki znak dla nas, żebyśmy szanowali Kapłanów i doceniali ich. Szanowali Kapłaństwo" - stwierdza Joanna. Na profilu facebookowym księży orionistów takie wpisy są w różnych językach.

 

"Największy cud, jaki widzieliśmy to oddanie całego życia Panu Bogu, przyjęcie święceń diakonatu i kapłańskich, wbrew wydawałoby się wszystkim okolicznościom, które mówią, że się nie da" - mówi orionista, ks. Adam Gołębiak.

 

W maju ks. Michał Łos otrzymał w trybie nadzwyczajnym, na szpitalnym łóżku, śluby wieczyste i święcenia kapłańskie. O chorobie nowotworowej dowiedział się niedawno. Marzył, by odprawić Mszę świętą. Po święceniach chorego kapłana odwiedził prezydent Andrzej Duda. Ks. Michał Łos pobłogosławił głowie państwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?