Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem. Odpowiada katolicki publicysta

(fot. episkopat.pl)

"Oświadczenie arcybiskupa Gądeckiego (...) rozpoczyna zapewne nową erę intensywnej obrony atakowanego zewsząd Kościoła" - pisze na łamach "Tygodnika Powszechnego" Artur Sporniak.

 

Redaktor "Tygodnika" w ten sposób komentuje niedawne oświadczenie abpa Stanisława Gądeckiego, w którym przewodniczący Episkopatu opisywał "próbę zohydzenia chrześcijaństwa" w Polsce. Oświadczenie dotyczy "aktów nienawiści wobec katolików w Polsce".

 

"Abp Gądecki próbuje narzucić sposób pisania o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich w Kościele" pisze Sporniak, odnosząc się do słów arcybiskupa, który zastanawia się nad tym jak relacjonować kwestię nadużyć seksualnych wśród księży, aby "nie prowokować" przemocy względem duchowieństwa i "nie kreować fałszywego, jednostronnego wizerunku Kościoła".

 

Abp Gądecki twierdzi wprawdzie, że "ujawnienie (...) tego problemu traktujemy jako okazję do oczyszczenia Kościoła", ale zaznacza również, że nastąpiło zwiększenie "agresji wobec księży i wzrosła liczba profanacji".

 

Sporniak zwraca uwagę na postawienie obok siebie dwóch powyższych zdań. "Pisząc o przestępcach, obok sytuacji krzywdzonych osób należy stawiać także krzywdzoną instytucję Kościoła, bo wówczas nie będzie się prowokować antyklerykalizmu" zauważa publicysta "Tygodnika". Jego zdaniem to kolejny przypadek, w którym problem pedofilii w Kościele sprowadza się do łamania VI przykazania.

 

"Nie ma mowy o takich źródłach przestępstw seksualnych, jak z jednej strony nadużycie władzy, wykorzystanie podległości, panującej wszechobecnie mentalności klerykalnej, braku transparentności i skutecznej kontroli, a więc wyraźnie «grzechach strukturalnych» instytucji, a z drugiej strony w niedojrzałości kleru spowodowanej rygoryzmem nauczania, czynieniem z seksualności tabu, lękiem w Kościele przed cielesnością" wylicza Artur Sporniak i dodaje "wygląda na to, że skończył się ten krótki moment uwagi skierowanej na ofiary po filmie Sekielskich, a rozpoczęła się era obrony atakowanego z wszystkich stron Kościoła".

 

Więcej przeczytasz tutaj >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.18

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

j.kaczmarczyk1208 16:33:17 | 2019-06-22
Upadek kościoła to kwestia najbliższych dziesięciu lat. I będzie po zawodach.

Oceń 3 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 15:43:17 | 2019-06-22
"Abp Gądecki broni chrześcijaństwa przed zohydzeniem". Dobrze by było, żeby sobie uświadomił, że to on sam ostatnio w dużym stopniu zohydza chrześcijaństwo, zwłaszcza przez usprawiedliwianie księży-pedofilów i odmowę ujawnienia dokumentów związanych z tymi zbrodniami. Nie ma usprawiedliwienia dla tej ohydy. Ciekawe, co jeszcze ma do ukrycia w tych swoich archiwach.

Oceń 7 45 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?