Tomasz Terlikowski: nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach

(fot. Bartosz Zielinski [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)])

"Istotą zarzutu wobec Kościoła nie jest to, że zdarzali się księża łamiący szóste przykazanie, ale to, że istniał system, który chronił przestępców, przenosił ich z parafii na parafię, że skupiano się na dobru sprawców (bo byli księżmi), a nie na dobru ofiar (...) i tego nie rozwiąże «promowanie kultury czystości»" - komentuje słowa Przewodniczącego KEP Tomasz Terlikowski.

 

17 czerwca Przewodniczący KEP wydał "oświadczenie w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce". W punkcie drugim tego oświadczenia podjął również temat relacjonowania kwestii nadużyć seksualnych "wśród duchownych i w innych grupach społecznych", wskazując, że popełnione w ostatnim czasie świętokradztwa mają swoje źródło w "zohydzaniu chrześcijaństwa i Kościoła" przez zaostrzający się język debaty w tej sprawie. Abp Gądecki napisał, że konretnym zadaniem dla wiernych jest dzisiaj "promowanie kultury czystości", która ma przeciwdziałac pedofilii i innym nadużyciom w sferze seksualnej. Jego wypowiedź wywołała oburzenie wśród ludzi w Kościele i poza nim. Skomentowało ją również wielu publicystów katolickich.

 

Do sprawy odniósł się również Tomasz Terlikowski, który na swoim profilu facebookowym napisał:

 

Czytam oświadczenie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, czytam i zastanawiam się, czy tak samo rozumiemy istotę skandali seksualnych w Kościele. Ksiadz arcybiskup, słusznie, zwraca uwagę na to, że zwiększyła się agresja wobec księży. Pytanie tylko, czy przyczyną jest wyłącznie przekaz medialny, czy jednak to, co jest przedmiotem tego przekazu. To jednak kwestie drugorzędna, nad którą można dyskutować. Istotniejsze jest, jak się zdaje, wskazanie przez arcybiskupa "lekarstwa na przestępstwa seksualne".


"Skupienie uwagi społeczeństwa na grzechu wykorzystywania seksualnego - poza bezpośrednią troską o dobro dzieci - ma jeszcze jeden pozytywny skutek. Uprzytomnia nam bowiem miejsce seksualności w życiu człowieka i powagę wszelkich decyzji podejmowanych w tej dziedzinie. Nie tylko wykorzystanie bezbronnego dziecka powoduje rany na całe życie. Sfera seksualności jest tak wrażliwa, że każde wykorzystanie i porzucenie, także osoby dojrzałej, głęboko ją ranią i powodują w jej życiu dalekosiężne negatywne skutki. Ponadto rozmaite grzechy przeciwko czystości są wzajemnie ze sobą powiązane. Jedne rodzą drugie. Lekarstwem na przestępstwa seksualne jest zachowanie VI przykazania Dekalogu. Komu zatem jest bliski los ofiar różnych nadużyć seksualnych, powinien - w ramach holistycznego podejścia - zaangażować się w promowanie kultury czystości" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


A ja nie zamierzam negować prawdziwości tej tezy, a jedynie wskazać, że istotą zarzutu wobec Kościoła nie jest to, że zdarzali się księża łamiący szóste przykazanie (bo to, że człowiek w tej dziedzinie upada jest dla chrześcijan dość oczywiste), ale to, że istniał system, który chronił przestępców, przenosił ich z parafii na parafię, że skupiano się na dobru sprawców (bo byli księżmi), a nie na dobru ofiar, że tuszowano skandale, że ich nie wyjaśniona, że tolerowano działanie przestępców. To jest istota problemu, i tego nie rozwiąże "promowanie kultury czystości". Nie jest też prawdą, nawet z chrześcijańskiego punktu widzenia, że każdy grzech przeciwko szóstemu przykazaniu jest tak samo zły. I w tej sprawie jest jednak pewne stopniowanie, a grzechy kapłanów przeciwko nieletnim są jednak szczególne. Trzeba walczyć o czystość, ale udawanie, że jest to jedyne, co trzeba zrobić w kwestii skandali jest ignorowaniem istotnego elementu problemu i kompletnym niezrozumieniem tego, co część opinii publicznej zarzuca Kościołowi. Ten komunikat jest zatem błędny na dwóch poziomach: po pierwsze rzeczowym (diagnozy istoty problemu), a po drugie komunikacyjnym (przekaz jest skierowany do przekonanych, tych, co generalnie uważają, że wszystko jest OK, a Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia, a nie do tych, którzy widzą problem). I niestety dowodzi on, że nasza hierarchia wciąż nie umie wyciągać wniosków z tego, co wydarzyło się w innych krajach.

 

Nie jest także lekarstwem na zarzut hipokryzji mówienie, że "próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła - tak nierozerwalnie związanego w dziejach z Polską i polskością - ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu". Dlaczego nie jest? Bo tak się składa, że choć oczywiście zarzuty są wykorzystywane ideologicznie do zwalczania Kościoła, to materii do ich formułowania dostarczyli ludzie Kościoła. Najlepszym lekarstwem na zarzut hipokryzji jest więc zerwanie z nią, transparentność, skupienie się na ofiarach, rozliczenie się, wypłata odszkodowań, zgoda na komisję z udziałem świeckich, a nie biadolenie, że jesteśmy atakowani. Tak jesteśmy, tak nie zawsze sprawiedliwie, a często ideologicznie. Tyle, że biadoląc tylko utwierdzamy drugą stronę w jej przekonaniach, a nie pokazujemy, że coś się zmienia.

 

 

Czytam oświadczenie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, czytam i zastanawiam się, czy tak samo rozumiemy istotę skandali...

Opublikowany przez Tomasz Terlikowski Poniedziałek, 17 czerwca 2019

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.11

Liczba głosów:

108

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ognik 15:06:36 | 2019-06-21
Jeśli TT pisze prawdę, to z tego wynika, że wystapienie dublinizmu nad Wisłą coraz realniejsze. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 03:17:36 | 2019-06-19
"Najlepszym lekarstwem na zarzut hipokryzji jest więc zerwanie z nią, transparentność (...) a nie biadolenie, że jesteśmy atakowani."

Dokładnie. To samo mówiłem przy lustracji. Usłyszałem w odpowiedzi, że nie ma we mnie miłosierdzia.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:20:10 | 2019-06-19
O ludzie, koniec świata! DEON, Oriana, efka47 i Terlikowski mówią jednym głosem!

Oceń 11 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 19:47:56 | 2019-06-18
Tomasz Terlikowski słusznie pisze, że zarzut wobec Kościoła polega na tym, że "istniał system, który chronił przestępców, przenosił ich z parafii na parafię, że skupiano się na dobru sprawców (bo byli księżmi), a nie na dobru ofiar"
Odpowiadają za to biskupi, bo w strukturze hierarchicznej Kościoła oni mają władzę absolutną nad księżmi, a sami podlegają tylko papieżowi. To biskupi są twórcami tego systemu krycia przestępców, bo liczył się dla nich tylko wizerunek instytucji, którą zarządzali, nie liczyli się ludzie, ofiary, którymi były dzieci, nie obchodziło ich, że tym ludziom zmarnowano życie. Trzeba być bardzo bezdusznym, żeby tak postępować. Trzeba być bardzo zakłamanym, żeby głosić Ewangelię, a postępować niezgodnie z tym, co się głosi. Do tego widzimy wielką manipulację polegającą na szukaniu winnych poza Kościołem.

Oceń 18 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 16:07:59 | 2019-06-18
Myślę, że bp Gądecki doskonale wie, co robi - robi wszystko, żeby przerzucić odpowiedzialność za skandale seksualne kleru i ich tuszowanie z biskupów na społeczeństwo, na urojonych "wrogów Kościoła". Dla większości polskich biskupów nie liczy się Ewangelia, czystość ani transparentność, tylko dobry wizerunek, od którego zależą ich majątki. Nieważne, że pod spodem wszystko gnije, rozkłada się. To są prawdziwe "groby pobielane", pełne obrzydliwości. Przyjdzie na nich kara Boża, niekoniecznie z Watykanu, który jest Sodomą. Pokazała to wizyta bpa Scicluny. Jak mógł obejrzeć film Sekielskiego, a potem pochwalić polskich biskupów? Bo jest taki sam jak oni, martwy i wypalony, pozbawiony serca i sumienia.

Oceń 21 97 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?