Dziennikarka do księży podczas szkolenia delegatów: wy musicie tak popatrzeć na pokrzywdzonych

(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)

- Nie jesteście delegatami od wykorzystywania dzieci, ale od ich ochrony, nie jesteście problemem, ale jego rozwiązaniem - mówiła wczoraj Paulina Guzik.

 

We Wrocławiu zakończyło się dwudniowe szkolenie dla diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży, zorganizowane przez Centrum Ochrony Dziecka. Wczoraj konferencję wygłosił na nim abp Charles Scicluna z Watykanu.

 

>> Przedstawiciel papieża ds. walki z pedofilią: w obliczu faktów konieczna jest pokora [WYWIAD]

 

Dr Paulina Guzik, dziennikarka i adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie, mówiła do delegatów o potrzebie komunikacji wewnętrznej - jak empatycznie, a nie biurokratycznie pochylić się nad ofiarami przemocy seksualnej, jak być dla pokrzywdzonych, zgodnie z ty, co wskazuje tytuł papieskiego listu apostolskiego, "jak kochająca matka".

 

- Mówię wam to jako matka - mama patrzy na dzieci nie tylko z miłością, ale z honorem i odpowiedzialnością - wy musicie tak popatrzeć na pokrzywdzonych, którym nawet ich własne mamy czasem nie uwierzyły - usłyszeli delegaci.

 

Drugą poruszoną kwestią była komunikacja ze społeczeństwem.

 

- Zachęcałam do obowiązkowego wstawienia na strony diecezjalne w pierwszym widocznym miejscu informacji dla wiernych o ochronie dzieci i informacji, które pomogą im zrozumieć kryzys. Mówiłam: "nie jesteście delegatami od wykorzystywania dzieci, ale od ich ochrony, nie jesteście problemem, ale jego rozwiązaniem i spoczywa na was odpowiedzialność przed całą owczarnią" - powiedziała w rozmowie z KAI dr Guzik.

 

Dziennikarka całe szkolenie uważa za niezwykle wartościowe, które oprócz delegatów powinni przejść również wszyscy biskupi. Dwudniowe szkolenie przygotowali o. Adam Żak SI i ks. Jan Dohnalik.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.62

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

adagan 14:04:08 | 2019-06-16
Mimo wszystko, z nadzieją wypatruję, na jaką glebę biskupów te słowa padną.

Oceń 2 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?