Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

(fot. BP KEP)

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów - zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu.

 
Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miało ono nawet szerszy charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.
 

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach.

 

Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

 

Bp Czaja poinformował, że z kolei Komisja Teologiczna krajowego centrum koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym ma przygotować pod nadzorem Komisji Nauki Wiary dokument, który będzie prezentował tożsamość i misję Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Towarzyszyć mu będzie aneks, w którym ostrzegać się będzie przez pewnymi niepokojącymi praktykami w zakresie posługi uzdrawiania i uwalniania.

 

Równocześnie - jak informuje biskup - trwają prace Komisji Nauki Wiary nad dokumentem o eklezjalności poszczególnych wspólnot katolickich. Określać on będzie kryteria w tym zakresie, jakie wymagania ma spełnić ma ruch czy wspólnota, określająca się jako katolicka.

 

Z kolei najmniej zaawansowane są prace nad dokumentem dotyczącym zagrożenie ze strony penteskolizacji.

 

Bp Czaja poinformował także, że zapleczem merytorycznym i organizacyjnym dla Komisji Nauki Wiary stanie się niebawem Instytut Tomistyczny prowadzony przez dominikanów w Warszawie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.22

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

siwy 16:18:43 | 2019-06-16
2019 rok , chinska sonda dotarla do ciemnej strony ksiezyca, amerykanska dotarla do granic ukladu slonecznego
Polska -powstanie ogolnopolskie centrum ksztalcenia egzorcystow.....

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jacek.debiec 02:43:28 | 2019-06-15
Rozmaite zaburzenia psychiczne i neurologiczne (np. zaburzenia psychotyczne, formy padaczki i in.) mogą przybierać formę opętania. W takich sytuacjach egzorcyzmy mogą szkodzić. Kościoły i organizacje religijne, w których przeprowadza się egzorcyzmy zaczynają dostrzegać potrzebę konsultacji psychiatrycznej, np. Konferencja Biskupów USA wręcz wymaga badania psychiatrycznego jako warunku dopuszczenia do egzorcyzmów.  Chcących zrozumieć medyczne aspekty opętania zapraszam do lektury: https://www.academia.edu/9445852/_Op%C4%99tanie._Pr%C3%B3ba_psychopatologicznego_uj%C4%99cia_problemu_Possession_Trance._A_Psychopathological_Approach_to_the_Problem_

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 13:46:13 | 2019-06-14
Wyślijcie tam o. Kramera na obserwację ;)

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewcia 13:25:27 | 2019-06-14
Wszystko dobrze wygląda... ale na papierze/ekranie monitora. Ośrodek szkoleń dla egzorcystów? Dobry pomysł. Jak ma to wyglądać w praktyce? Dla kogo - nowych w posłudze czy wszystkich? Szkolenia obowiązkowe czy dobrowolne? Czy będą wprowadzone i respektowane konsekwencje wobec tych, którzy nie chcą się szkolić? A co z księżmi, którzy nie są egzorcystami, ale posługują modlitwą o uwolnienia - nawet przez fb? Czy oni też będą objęci tymi nakazami? Następne... Do KT KZK nie mam żadnego zaufania. Ich mętna gadka (można odsłuchać co roku na Czuwaniach) jest poprawna, ale nic nie wnosząca. Co do pozostałych dokumentów mam nadzieję tylko, że będą konkretne. Obawiam się jednak rozczarowania, patrząc na uprzednie dokonania w tym zakresie.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 11:20:11 | 2019-06-14
Świetnie. A więc powoli coś sie zaczyna robić.

Oceń 4 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?