Bp Piotrowski do księży: dar Ducha Świętego nie zwalnia od trudów, lecz pobudza kapłanów do odpowiedniej formacji

(fot. misyjne pl / youtube.com)

- Szansa na wierność nigdy nie maleje w ludzkim świecie kapłańskiej posługi, ponieważ Jezus Chrystus jest nauczycielem prawdy i swoich kapłanów prowadzi do świętości - mówił biskup kielecki Jan Piotrowski do księży zgromadzonych w kieleckiej bazylice z okazji obchodów święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W Kielcach obchodzono je w środę 12 czerwca.

 

Kapłani diecezji kieleckiej spotkali się dzisiaj na Eucharystii, adoracji, przekazali także dar kapłański na konkretny cel.

Spotkanie rozpoczęła konferencja w bazylice katedralnej, którą wygłosił gość z Warszawy, ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła. Przypomniał m.in. rolę świeckich w parafiach, apelował o gorliwą służbę w wypełnianiu woli Chrystusa, spełniania przede wszystkim tego, czego On od księży oczekuje.

 

Mszę św. wraz z bp. Janem Piotrowskim koncelebrowali biskupi pomocniczy, bp. Marian Florczyk i bp. Andrzej Kaleta. Homilię wygłosił bp Piotrowski.

 

Podkreślił w niej znaczenie formacji kapłańskiej i wierności podczas posługi. Zauważył, że "wierność w naszych czasach stała się wartością kwestionowaną nie tylko przez społeczność kapłańską, ale i inne społeczności, zawodowe, rodzinne". - A tam, gdzie nie ma wierności, nie ma też pięknej przyszłości w różnych sytuacjach ludzkich powołań - tłumaczył hierarcha. Mówił także o konieczności formacji stałej w wierności kapłańskiej posłudze i w procesie nieustannego nawracania się . - Formacja jest wyrazem i zadaniem wierności (…). Dar Ducha Świętego nie zwalnia od trudów, lecz pobudza kapłanów do odpowiedniej formacji - tłumaczył biskup.

 

Wskazał przykład bł. ks. Józefa Pawłowskiego, męczennika i proboszcza katedry kieleckiej, jako wzór do naśladowania. - To niezwykle dynamiczny kapłan w różnych formach ówczesnego duszpasterstwa, oddany animator misyjny, jałmużnik i społecznik. Charakterystycznym rysem swojej duchowości uczynił miłosierdzie. Taki też pozostał do swojej męczeńskiej śmierci w Dachau w 1942 roku - przypomniał bp Piotrowski.

 

Podkreślił, że podstawą kapłaństwa jest gotowość do ofiary, która rodzi się z prawdy i świętości. - Jako święci kapłani diecezji kieleckiej dajmy poznać się światu - apelował.

 

Elementem spotkania kapłańskiego była także adoracja Najświętszego Sakramentu i zwyczajowe już w diecezji przekazanie daru kapłańskiego. W tym roku wesprze on remont Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.

W ubiegłych latach dar kapłański był przeznaczany na różne cele, m.in. na budowę Hospicjum Caritas Matki Teresy z Kalkuty, Dom Samotnej Matki w Wiernej, budowę pomnika prześladowanych księży, czy wsparcie odbudowy spalonej plebanii w Koszycach.                                     

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

dv 11:03:39 | 2019-06-13
Ks. Bp Roman Pindel

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szarazan 10:11:05 | 2019-06-13
Na zdjęciu akurat nie jest bp Piotrowski

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?