Kard. Sako o tym, jak mogą zareagować muzułmanie na wizytę papieża w Iraku

(fot. Deposit Photos)

Zapowiedziana przez papieża Franciszka na rok 2020 jego wizyta w Iraku pomoże jego mieszkańcom w staraniach o pokój, stabilizację i pojednanie. Opinię taką wyraził chaldejski patriarcha Babilonu kard. Louis Raphaël Sako.

 

W rozmowie z włoską agencją prasową SIR ujawnił, że papieska zapowiedź wzbudziła "wielką radość" w Iraku, nie tylko wśród tamtejszych katolików, ale także u władz państwowych. - Nie znamy na razie szczegółów wizyty, ale będzie ona dla całego narodu irackiego okazją do modlitwy, pojednania, przebaczenia, jedności, taka jak było w innych miejscach: w Abu Zabi, w Maroku, w Egipcie wizyta papieża tyle zmieniła w relacjach między chrześcijanami i muzułmanami, wsparła dialog - zaznaczył kard. Sako. Dodał, że "papież Franciszek jest człowiekiem pokoju, ducha", a jego przyjazd do Iraku będzie dla jego mieszkańców "olbrzymim błogosławieństwem".

 

- Myślę, że ta wizyta pomoże iść w kierunku pokoju, stabilizacji, pojednania. Świadectwo Franciszka jest dla chrześcijan i muzułmanów świadectwem prawdziwej wiary, która jest głęboka, wiary połączonej z miłością. Dla wielu muzułmanów będzie to okazja to śledzenia papieskich liturgii i przemówień. Wszystko to pomoże we wzajemnym współżyciu. Wizyta Franciszka będzie przede wszystkim bardzo wielkim wsparciem dla wspólnoty chrześcijańskiej - podkreślił patriarcha.

 

Wskazał, że sytuacja w Iraku w dziedzinie bezpieczeństwa jest dziś lepsza. Jedynym lękiem napawa napięcie w stosunkach z Iranem, ale jest nadzieja, że "sposobem rozwiązania problemów będzie dialog, a nie wojna". - Wszyscy boją się nowej wojny, która zrujnuje Iran i Irak. Ludzie są zmęczeni wojnami - przyznał kardynał.

 

Zauważył, że Franciszek jest osobą szanowaną przez wszystkich. - Wprawdzie niektórzy chrześcijanie go krytykują, ale muzułmanie żywią dla Ojca Świętego wielki szacunek za jego otwartość, jego styl, jego pokorę, jego prostotę. Jest blisko wszystkich, co dla nich jest nowością. Jego przyjazd będzie dla nas czasem łaski - powiedział chaldejski patriarcha.
 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook