Prymas Polski: Kościół ma z czułością i troską pochylać się nad każdym człowiekiem

(fot. Mazur / episkopat.pl)

"Kościół ma z całą czułością oraz troską pochylać się nad każdym człowiekiem - jak Maryja pochylała się nad Jezusem" - mówił w parafii św. Anny w Krajence abp Wojciech Polak.

 

Prymas Polski przewodniczył uroczystościom, w czasie których zostały wprowadzone relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza oraz jej rodziców. - Święci, którzy w szczególny sposób potrafią ukazywać matczyny klimat domu rodzinnego, pozostają tutaj, w waszej wspólnocie, abyście - powierzając im troski, kłopoty, nadzieje, zwłaszcza związane z wychowaniem dorastających dzieci, młodzieży - mogli cieszyć się ich niebieskim wstawiennictwem - mówił abp Wojciech Polak.

 

Prymas Polski nawiązał również do obchodzonego drugiego dnia Zielonych Świąt, kiedy "cały Kościół wpatruje się w oblicze Matki Kościoła". - Zastanówmy się nad tym, co znaczy, że Ona, Kościół jest naszą Matką. Więcej, że każdy z nas wezwany jest do tego, by Ją w macierzyństwie naśladować - podkreślił, dodając, że Kościół ma z całą czułością oraz troską pochylać się nad każdym człowiekiem - jak Maryja pochylała się nad Jezusem. - W ten właśnie sposób ma ukazywać macierzyńskie oblicze wspólnoty, do której każda i każdy z nas przez chrzest święty należy - powiedział arcybiskup, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

 

Relikwie świętych pierwszego stopnia trafiły do Krajenki we wrześniu ubiegłego roku. - Propozycja ich sprowadzenia z Francji wyszła od mieszkanki parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy, w której wcześniej posługiwałem. Podchodziłem do tego pomysłu z pewnym dystansem. Jednak krótko po tej rozmowie jeden z uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krajence poprosił mnie o modlitwę za swoich rodziców, którzy nie potrafią się z nim dogadać. To otworzyło moje serce i od razu poprosiłem o takie wsparcie w formie relikwii - powiedział wikariusz ks. Krzysztof Barczyński. - Dziś, gdy nawiedzacie progi tej parafii bądźcie pozdrowieni od nas tu wszystkich, dzieci spragnionych miłości, zdrowych więzi ludzkich i Miłosierdzia Bożego. Niech słowa modlitw popłyną ku wam, a wasza dobroć niech świeci nad naszym życiem - dodał podczas powitania proboszcz ks. kanonik Grzegorz Fabiszak.

 

Abp Wojciech Polak: marzy mi się taki Kościół [wywiad] >>

 

Święta Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alençon (Francja). 9 kwietnia 1888 roku Teresa wstąpiła do Karmelu w Lisieux. 8 września 1890 roku złożyła śluby zakonne. Nocą w Wielki Piątek 1896 roku pojawił się u niej pierwszy krwotok z płuc. Zmierzając ku śmierci, zawierzyła siebie Jezusowi, przeżywając z Nim swoją drogę cierpienia, nadziei i miłości. Zmarła 30 września 1897 roku. Dokładnie sto lat później została ogłoszona Doktorem Kościoła Powszechnego przez Jana Pawła II. Pius XI beatyfikował ją w 1923 roku, a już w dwa lata później - kanonizował.

 

Ludwik Józef Stanisław Martin (1823-1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria z domu Guèrin (1831-1877) pochodziła z Gandelain k. Alençon. Małżonkowie doczekali się łącznie dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę - św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły - same córki, zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku. Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martinów odbyła się 19 października 2008 w Lisieux, a kanonizacja 18 października 2015 roku w Rzymie.

 

Poświęcony relikwiarz został w całości wykonany przez mieszkańców parafii.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?