W imię obrony godności nie dla in vitro

Nikt poza Bogiem nie ma prawa dysponować w sposób arbitralny ludzkim życiem – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii wygłoszonej 27 listopada w Bazylice Mariackiej z okazji modlitewnego czuwania w obronie życia nienarodzonego. „Dlatego Kościół nie może zgodzić się na metodę zwaną in vitro i czyni to w imię obrony godności człowieka i świętości życia” – podkreślał metropolita krakowski.

 

Uroczyste czuwanie w Bazylice Mariackiej było odpowiedzią na apel papieża Benedykta XVI, który wezwał do modlitewnej solidarności w obronie życia nienarodzonego.

 

Kard. Dziwisz przypomniał w homilii, że postawą związaną z Adwentem jest czuwanie, które nazwał „troską o to, aby zło nie owładnęło naszym życiem”. - Czuwać to znaczy również zwracać nieustanną i baczną uwagę na to, co istotne, najważniejsze, co nie może być przedmiotem przetargu i kompromisu - mówił kardynał. Do takich spraw i wartości - kontynuował - należy ludzkie życie, od poczęcia do naturalnej śmierci. - Panem naszego życia jest sam Bóg, który jest jego źródłem, a jednocześnie przeznaczeniem - tłumaczył hierarcha.

 

- Nikt poza Bogiem nie ma prawa dysponować w sposób arbitralny ludzkim życiem - podkreślał. I dodał, że dla każdego z nas życie jest bezinteresownym darem, jak otrzymaliśmy z ręki Stwórcy. - Do nas należy ten dar pomnażać, rozwijać, doprowadzać do pełni, by w jak najbardziej dojrzałym kształcie zachować go na życie wieczne - tłumaczył metropolita krakowski.

 

Kardynał powiedział także, że należy troszczyć się o życie braci i sióstr „najmniejszych, czyli nienarodzonych”. - Każde poczęte życie to nowy człowiek, który ma prawo począć się w akcie miłości swoich rodziców, a nie w laboratorium - podkreślił kard. Dziwisz. Jak mówił, każde poczęte życie ma prawo do bezpiecznego wzrastania w łonie swojej matki, a nie do „zamrażania go i przechowywania w lodówce niskich temperatur co najczęściej kończy się jego śmiercią” – tłumaczył metropolita. Zwrócił też uwagę, że zarodek ludzki to po prostu istota ludzka i nikt nie ma prawa decydować, do kiedy nie jest, a od kiedy jest człowiekiem.

 

- Dlatego Kościół nie może się zgodzić na metodę zwaną in vitro i czyni to w imię obrony godności człowieka i świętości ludzkiego życia - podkreślił kard. Dziwisz.

 

Zdaniem hierarchy z obroną życia nienarodzonego łączy się rola ludzi, którzy ponoszą odpowiedzialność za kształt naszego życia społecznego i politycznego. Według niego trzeba chronić dobro naszych rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i równomiernie rozkładać ciężary związane z wychowaniem nowego pokolenia, bo to ono stanowi największy skarb i najlepszą „inwestycję” w przyszłość narodu.

 

- Przed mądrymi i dalekowzrocznymi politykami otwierają się w tym zakresie ogromne możliwości działania, byśmy nie stawali się szybkim tempie społeczeństwem starzejącym się, pozbawionym nadziei, jaką przynosi każde nowe życie - apelował metropolita krakowski.

 

Kardynał odniósł się również do postawy Jana Pawła II, którego nazwał „papieżem życia, jego niezbywalnej godności i świętości”. Według hierarchy, obrona życia była dla Ojca Świętego pasją, którą żył i w którą angażował wszystkie swoje zalety umysłu i serca. Kard.

 

Dziwisz przypomniał, że Papież czynił to najpierw w Krakowie, a później swoje doświadczenie przeniósł na grunt Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej, a podczas swoich podróży zawsze apelował „do sumień uczniów Jezusa Chrystusa, aby byli orędownikami i świadkami świętości ludzkiego życia”.

 

Na koniec homilii kard. Dziwisz polecił Bogu wszystkie rodziny, aby były wspólnotami pojednania i miłości. „Niech każde poczęte w nich życie będzie przyjęte z radością i otoczone troskliwą miłością ze strony najbliższych” – podkreślił.

 

Czuwanie modlitewne w obronie życia nienarodzonego było odpowiedzią na apel papieża Benedykta XVI do modlitewnej solidarności podczas czuwania w obronie życia nienarodzonego, które papież poprowadził 27 listopada w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu, w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Krakowska kuria przygotowała z tej okazji specjalne nabożeństwo eucharystyczne. Podczas czuwania, które poprowadził kard. Dziwisz, wierni archidiecezji krakowskiej m.in. odmówili litanię w intencji życia, modlono się także o przyjęcie daru życia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anna 08:03:53 | 2010-11-30
Nawet trudno pomyśleć że ktoś za pisanie komentarzy miałby mieć płacone? Komentowanie powinno byc chyba tylko po zalogowaniu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 19:10:31 | 2010-11-29
Jakoś ten temat nie cieszy się "popularnością" komentujących. Czyżby nie pasował?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nie wystarczy zbrodni? mało? 15:15:40 | 2010-11-29
Wiek XX i początek XXI to okres niekończących się masowych zamachów na życie ludzkie: I wojna światowa, II wojna światowa ze szczególną zbrodnią Holocaustu, zbrodnicze rewolucje komunistyczne, masowa aborcja, eutanazja, terroryzm.
Według rzetelnych szacunków, w XX i XXI wieku zabito poprzez aborcję około jednego miliarda nienarodzonych ludzi.
I wojna światowa przyniosła śmierć ok. 10 milionów ludzi, II wojna światowa ok. 55 milionów ofiar; wojna z nienarodzonymi 1 miliard ofiar. Ta straszliwa wojna z dziećmi nienarodzonymi trwa i ostatnio każdego roku przybywa kolejnych 50 milionów ofiar.
Druga połowa XX wieku przyniosła legalizację zbrodni aborcji w wielu krajach. Zestawmy jeszcze raz liczby:
I wojna światowa - 10 milionów ofiar,
II wojna światowa - 55 milionów ofiar,
wojna z nienarodzonymi - jeden miliard ofiar.
Ta wojna trwa i każdego roku przybywa kolejnych 50 milionów zabójstw poczętych dzieci, co oznacza, że obecnie każdego dnia pozbawia się w okrutny sposób życia około 120-140 tysięcy nienarodzonych ludzi.

Bóg - Dawca życia i jego jedyny Pan - dał V przykazanie "Nie zabijaj", a na kartach Pisma Świętego zawarł dramatyczne ostrzeżenie: "Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi!" (Rdz 4,10). Sumienie ludzkości, liczącej obecnie około 6 miliardów osób, obciąża zbrodnia jednego miliarda zabójstw. W Polsce zabito ponad 20 milionów nienarodzonych dzieci.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 14:16:52 | 2010-11-29
Prawdziwy duchowy syn JP2

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Podwawelski 16:44:44 | 2010-11-28
Wreszcie jasno i dobitnie !!

Jestem przeciw in vitro, bo jestem za życiem !!
(nie udało mi się wejść na stronę poparcia???)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook