Na Polach Lednickich rozpoczęło się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000

(fot. lednica2000.pl)

W sobotę po południu na Polach Lednickich (Wielkopolskie) rozpoczęło się 23. Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wiesz, że Cię kocham"; bierze w nim udział ok. 60 tys. osób.

 

Oficjalną część spotkania na Polach Lednickich rozpoczęła w sobotę po południu procesja z udziałem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego. Pod Bramę Rybę wniesione zostały relikwie świętych, krzyż lednicki od św. Jana Pawła II oraz stauroteka lednicka - najstarszy odnaleziony na ziemiach polskich relikwiarz na relikwie Krzyża św.

 

Duszpasterz wspólnoty lednickiej o. Wojciech Prus przypomniał w trakcie otwarcia spotkania, że Lednica odbywa się w trakcie obchodzonej właśnie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Dodał, że tegorocznemu spotkaniu modlitewnemu towarzyszą słowa papieża z pielgrzymki do Polski w 1987 r. Mówił on wówczas do młodych, że "muszą być mocniejsi niż warunki, w których przyszło im żyć", wskazując przy tym na Eucharystię jako środek dający siłę do pokonywania trudności życia codziennego.

 

Także prymas Polski abp Wojciech Polak przywitał młodych na Polach Lednickich przywołując Jana Pawła II "Bardzo serdecznie pozdrawiam słowami, które 40 lat temu wypowiedział na naszej, gnieźnieńskiej ziemi: witam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem lat" - powiedział prymas.

 

Jak dodał, Jan Paweł II "przybywał, by powiedzieć nam o mocy Ducha Świętego. Ale jednocześnie dodawał - bo taki był główny temat pielgrzymki - Gaude Mater Polonia, ciesz się Matko Polsko. Ja też w tym duchu cieszę się każdą i każdym z was, którzy przybyliście do źródeł chrzcielnych Polski, żeby zaczerpnąć siły, mocy i uwierzyć w miłość Jezusa, która jest większa niż grzech" - powiedział prymas Polski.

 

 

Z wyciągniętymi dłońmi w geście błogosławieństwa młodzież zgromadzona na Polach Lednickich modliła się za towarzyszących im duszpasterzy i wszystkich kapłanów, którzy szczególnie teraz, w godzinie próby dla Kościoła w Polsce, potrzebują szczególnej modlitwy i wsparcia. Młodzi prosili, by kapłani potrafili w tym trudnym czasie stawać w prawdzie, pokorze i miłości.

 

"Panie daj naszym kapłanom współczujące serca i naucz ich tak patrzeć na drugiego człowieka tak jak Ty na niego patrzysz" - prosili w modlitwie młodzi, dopowiadając, że bardzo potrzebują świętych kapłanów i o takich kapłanów proszą.

 

Duszpasterze ledniccy o. Wojciech Prus OP i o. Mateusz Kosior OP zachęcali też młodych, by modlili się za swoich spowiedników, ilekroć będą przystępować do sakramentu pokuty i pojednania.

 

Po modlitwie za kapłanów na Polach Lednickich zabrzmiały oklaski.

 

(fot. lednica2000.pl)

 

Trwające pod Bramą Rybą spotkanie odbywa się pod hasłem "Wiesz, że Cię kocha" co stanowi nawiązanie do słów Jana Pawła II, że człowiek jest mocny wtedy, gdy wie, że jest kochany.

 

Na Lednicy nie brakuje symboli. Młodzi otrzymali pieczęć - symbol Ducha Świętego i specjalny rachunek sumienia oparty na treści obrazu Caravaggia Powołanie świętego Mateusza.

 

Motyw powołania Mateusza przewija się podczas całego spotkania m.in. podczas tanecznej inscenizacji przygotowanej przez siostry i w geście powołania, z którym ruszyły do sektorów, by powtórzyć go wobec młodych.

 

Wieczorem zebrani wezmą udział we mszy św. i wysłuchają przesłania skierowanego do młodych przez papieża Franciszka. Spotkanie zakończy nocne przejście młodych przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

 

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku. Co roku gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę duszpasterską nad przedsięwzięciem sprawują o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?