"Musi zaistnieć współpraca między biskupami, ekspertami, politykami, przedstawicielami fundacji Nie lękajcie się"

(fot. 271 EAK MOTO/shutterstock.com)

- Jeśli wszystkim zależy na dobru dzieci, to różne animozje trzeba po prostu zawiesić na kołku - pisze Tomasz Krzyżak.

 

Tomasz Krzyżak zaznacza, że w obecnej sytuacji emocje są złym doradcą. Potrzebujemy debaty o o komisji ds. wyjaśnienia pedofilii, która powinna zająć się nie tylko rozliczaniem, ale również  "wskazaniem słabych punktów w istniejących systemach kościelnych i państwowych".

 

 - Tu musi zaistnieć zgodna współpraca między biskupami, ekspertami, politykami, przedstawicielami fundacji "Nie lękajcie się". Jeśli wszystkim zależy na dobru dzieci, to różne animozje trzeba po prostu zawiesić na kołku - zaznacza Krzyżak. 

 

Rozwiązania ponad podziałami

 

Zdaniem autora nadszedł najwyższy czas na poszukania rozwiązania i debatę ponad podziałami. Uważa, że niezbędna jest  "dyskusja m.in. o tym, jak wspomóc (również finansowo) Centrum Ochrony Dziecka, telefon zaufania Zranieni w Kościele czy fundację Nie lękajcie się".

 

Do każdego z tych podmiotów zgłaszają się pokrzywdzeni i wszystkie są równie ważne, mimo, że - jak pisze Krzyżak - fundacja nie kryje dystansu do Kościoła.

 

Zaniedbana komunikacja w Kościele

 

"Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" -  słowa te zostały odczytane w niedziele z ambon. Wierni czekali na nie od dawna. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w specjalnym liście poruszyła problem seksualnego molestowania nieletnich przez niektórych duchownych. 

 

Zdaniem Tomasza Krzyżaka "trzeba było wstrząsu, jakim był film braci Sekielskich, by niejako w reakcji na gniew i oburzenie wiernych wyjść z problemem na ambony.

 

Ten przykład doskonale obrazuje, jak bardzo Kościół zaniedbał w ostatnich latach sferę komunikacyjną. Żeby ją odbudować, a właściwie zbudować od nowa, trzeba będzie gigantycznej pracy".

 

Cały komentarz w tej sprawie Tomasza Krzyżaka znajdziecie tutaj >>

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.34

Liczba głosów:

38

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?