Franciszek mianował islamologa na przewodniczącego Papieskiej Rady. "Religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Między religiami powinno w przyszłości bardziej chodzić o prawdziwe współżycie niż tylko o tolerancję. Podkreślił to na portalu internetowym "Vatican News" nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot, który posiada dyplom islamisty i arabisty.

 
Hiszpański kombonianin uważa, że "życie w tolerancji to nie życie obok siebie, ale świadome życie z sobą". Jego zdaniem drugim wyzwaniem dla dialogu międzyreligijnego jest obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego są w sposób okrutny mordowani". Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej przewodniczącym.
 

"Ponadto religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie", powiedział Ayuso. Zwrócił uwagę, że jest to główną intencją wspólnej deklaracji o "ludzkim braterstwie" ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego br. przez papieża Franciszka i wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayyeba. Należy spowodować, aby treść tego oświadczenia była bardziej znana i realizowana w praktyce.

 

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał też wypowiedź swego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana, który mówił o "szoku ignorancji". Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni przewodniczący Rady określił w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu wiernych dotyczącą wartości i treści ich własnej religii. Bp Ayuso Guixot powiedział, że także z tego powodu Światowa Rada Kościołów i Watykan przyjęli w ubiegłym tygodniu w Genewie wspólne oświadczenie na temat religijnego wychowania do pokoju.

 

Miguel Ángel Ayuso Guixot urodził się 17 czerwca 1952 r. w Sewilli. W 1980 r. złożył śluby wieczyste w zgromadzeniu misyjnym kombonianów. 20 września 1982 przyjął święcenia kapłańskie i przez dwadzieścia lat pracował duszpastersko w Egipcie i Sudanie.

 

Ukończył studia arabistyczne i islamistyczne - uzyskał kościelny licencjat na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamistyki (1982) oraz doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie w Granadzie (2000). Od 1989 r. wykładał islamistykę najpierw w Chartumie, a następnie w Kairze i wreszcie na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamistyki, którego w latach 2006-2012 był rektorem.

 

30 czerwca 2012 został mianowany przez Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 29 stycznia 2016 papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Luperciany. Sakry udzielił mu 19 marca 2016 osobiście Ojciec Święty.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lignator 21:45:05 | 2019-05-27
Kilka dni mnie nie było i już Pan Wilczyński w ekstazie, bo oto islamista został przewodniczącym papieskiej rady? Ten dyplom na pewno pomoże mu w przekonywaniu muzułmańskich terrorystów by przestali podkładać bomby.

Oceń 30 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Athanasius 20:52:51 | 2019-05-27
Bóg kazał Mojżeszowi, zaraz po ukonstytuowaniu swojego ludu, tępić bałwochwalstwo pośród innych narodów: "Zburzcie ich ołtarze [Amoryty, Kananejczyka, Chetyty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyta], skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery. Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich ofiary" (Wj 34,13-15). Inne religie niż chrześcijańska są dla Boga nierządem, fałszem. "Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał". (J 5,23)

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 18:46:22 | 2019-05-27
to kogo w końcu mianował islamiste czy islamologa? ach te projekcje podświadomości... 

Oceń 178 20 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?