Archidiecezja warszawska: zespół badający sprawę ks. Olejniczaka rozszerza działalność

(fot. depositphotos.com)

Powołany w sobotę "zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka" rozszerza zakres badanej dokumentacji.

 

Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński poinformował w środę, że "zadaniem zespołu będzie audyt, w zależności od potrzeb, kolejnych spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych zgłoszonych archidiecezji warszawskiej".

 

>> Ksiądz z filmu Sekielskiego poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego

 

Ks. Śliwiński przekazał, że "ze względu na rozszerzenie prac zespołu skutkujące dłuższym zobowiązaniem oraz z racji na inne obowiązki, rezygnację złożył prof. Paweł Wajda".

 

W jego miejsce do komisji dołączyły dwie świeckie osoby. Rzecznik archidiecezji poinformował, że nowi członkowie zespołu prosili, by nie ujawniać opinii społecznej ich nazwisk.

 

>> Proboszcz parafii w Malborku o filmie Sekielskiego: był trochę zmanipulowany [WIDEO]

 

11 maja miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W filmie pokazano też m.in., że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

 

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Olejniczaka w wykonywaniu czynności kapłańskich niezwłocznie po tym, jak organa ścigania poinformowały, że prowadzą postępowanie o złamanie przez niego sądowego zakazu. Ks. Olejniczak złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

 

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów w Warszawie prowadzone jest dochodzenie w sprawie nie stosowania się przez duchownego do orzeczonego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie wyrokiem z 9 lipca 2012 r. zakazu wykonywania przez niego zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook