Cały episkopat do dymisji? Wyniki ogólnopolskiego sondażu mogą zaskoczyć

(fot. episkopat.pl)

Wśród kwestii poruszonych w badaniu znalazło się pytanie o to, czy Episkopat Polski powinien podać się do dymisji.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 maja. Jak zauważa serwis wirtualnemedia.pl, autorzy badania zaznaczają, że zostało ono przeprowadzone w niecały tydzień po premierze filmu braci Sekielskich, dlatego może prezentować ostrzejsze opinie niż zwykle.

 

Ankieta przeprowadzona na próbie 1092 Polaków w wieku powyżej 18. roku życia wskazuje, że 1/3 Polaków ufa instytucji Kościoła. 54% nie ma zaufania, a 13 procent nie jest w stanie zająć stanowiska w tej kwestii.

 

Ks. Kaczkowski pomógł ofierze prałata Jankowskiego. To dzięki niemu doznała uzdrowienia >>

 

57% respondentów uważa, że "Tylko nie mów nikomu" wpłynęło negatywnie na postrzeganie Kościoła jako instytucji przez Polaków. Przeciwnego zdania jest 32%, 4% postrzega Kościół lepiej, 7 - nie ma zdania.

 

Miażdżąca większość, bo 86% zapytanych uważa, że pedofilia jest realnym problemem Kościoła Katolickiego w Polsce. Co dziesiąty respondent twierdzi, że problem wyolbrzymiono, według jednej setnej Polaków problem pedofilii w ogóle nie istnieje, 3% nie ma zdania w tej kwestii.

 

Kolejne pytanie dotyczyło reakcji hierarchów na wiadomości dotyczące molestowania seksualnego nieletnich. Czy zdaniem Polaków robią oni wystarczająco dużo, by chronić dzieci?

 

Osiem na dziesięć odpowiedzi wskazywało, że nie. Według 12% biskupi wywiązują się dobrze z tego zadania, 8 procent nie ma wyrobionej opinii.

 

Również kolejne pytanie dotyczyło odpowiedzialności hierarchów. 64% uważa, że ukrywali oni informacje na temat molestowania seksualnego przez księży i było to zjawisko powszechne. Zdaniem 23 procent zjawisko pojawiało się, ale nie było na tak wielką skalę. Co pięćdziesiąty Polak twierdzi, że biskupi nie ukrywali takich informacji, 11 procent respondentów nie posiada zdania.

 

Polacy zgodni są co do tego, że powinna powstać niezależna od Kościoła Katolickiego komisja, która zajmie się zbadaniem przypadków molestowania seksualnego przez księży, ukrywaniem ich przestępstw oraz nakreśleniem skali problemu. Takiego zdania jest 84 procent, 9% uważa, że to zły pomysł, 7 nie ma zdania.

 

54% Polaków twierdzi, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. 1/5 respondentów jest przeciwna, 26% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

 

"Nie bardzo wiadomo, czemu miałoby służyć (pomysł wspierany publicznie przez część znanych duchownych) oddanie się całego Episkopatu do dyspozycji papieża. Sam film braci Sekielskich i pojawiające się w nim sugestie, że niektórzy biskupi tuszowali sprawy pedofilskie, to chyba nieco za mało. Jak na razie żaden hierarcha nie został za to skazany, żadnemu nie postawiono nawet zarzutów. Niektórym wytyka się wprawdzie opieszałość i niewłaściwe słowa, ale trudno byłoby oczekiwać, że za ich działaniami pójdzie odpowiedzialność zbiorowa" - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak.

 

Zdaniem dziennikarza poważna dyskusja powinna dotyczyć powołania komisji, która zajmie się wyjaśnieniem przypadków pedofilii wśród księży.

 

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

34

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 10:20:45 | 2019-05-22
Mali chłopcy nie cierpią różowych i purpurowych strojów, nie pozwalają się tak ubierać. A niektórzy starsi panowie dumnie paradują w purpurowych strojach...
Zmieniajmy mentalność, zmieńmy i stroje tych, którzy mają być skromnymi pasterzami.

Oceń 16 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 08:43:47 | 2019-05-22
Badania opinii publicznej nie badają rzeczywistości, tylko opinię publiczną o rzeczywistości. Państwo i Kościół maja inne narzędzia wpływania na rzeczywistość, tyle, że nie stosowane są należycie.

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mark 20:07:37 | 2019-05-21
Tadeusz_25
Napisałes:
''Bo widzę jedną klikę: pan Krzyżak, Wirtualne Media, Rzeczpospolita, DEON..''

Klika – mała podgrupa osób, która ma wspólny, nieformalny cel działania. ( za wikipedia)

Proszę napisać jakie to cele ma ta klika WSKAZANA PRZEZ CIEBIE?

Oceń 15 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:02:08 | 2019-05-21
Nie wiem o co tym ludziom chodzi przecież Episkopat jest super a biskupi to wzór do naśladowania.Zadnych zmian bo po co zmieniać coś co jest niemal bez skazy?

Oceń 3 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 18:49:43 | 2019-05-21
A ja bym dodał: w jaki sposób dobierano respondentów, jak wyglądał formularz i jaka była kolejność pytań? Bo widzę jedną klikę: pan Krzyżak, Wirtualne Media, Rzeczpospolita, DEON... W 1982 roku pan Urban ogłosił wyniki badań w jakim stopniu społeczeństwo popiera wprowadzenie stanu wojennego: grubo ponad 90% chwaliło stan wojenny. Urban wygadał się jednym szczegółem, powiedział, że badania przeprowadzono telefonicznie. Kto w tamtym roku miał telefon i do tego działający? Młodszym polecam filmy Barei.

Oceń 28 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 17:22:22 | 2019-05-21
czy we wspomnianej ankiecie - badaniu znalazło się pytanie:
"- na podstawie czego formułujesz swoje odpowiedzi?" (jaką masz faktyczną wiedzę dotyczącą badanego problemu)
czy jedynym kryterium jest wydaje mi się że jest tak jak mówię?
A może badanie ma na celu sprawdzić na ile puszczone w obieg informacje wywołały oczekiwany skutek?

Oceń 38 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook