Polscy biskupi przejdą specjalne szkolenie w sprawie wykorzystywania seksualnego

(fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry/M.Kępiński)

Omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce ws. ochrony małoletnich będzie głównym tematem obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które odbędą się w środę w Warszawie.

 

Tego samego dnia odbędzie się szkolenie arcybiskupów metropolitów z zakresu norm prawnych zawartych w ostatnim liście apostolskim papieża Franciszka.

 

Jak poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe Episkopatu Polski, biskupi podczas obrad zajmą się problematyką reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Poruszone zostaną też inne bieżące tematy. Po zakończeniu obrad Rady Stałej planowany jest briefing dla mediów.

 

W tym samym dniu będzie miało miejsce kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów (w ramach Kościoła katolickiego w Polsce jest 14 metropolii rzymsko-katolickich oraz jedna greckokatolicka). Jego tematem będzie wdrażanie w życie zasad wprowadzanych przez list apostolski motu proprio (z własnej inicjatywy) papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", który został opublikowany przez Stolicę Apostolską 9 maja. Dokument zawiera regulacje prawne dotyczące działań podejmowanych w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Jego normy obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od 1 czerwca br.

 

Rada Stała ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

 

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą z urzędu: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP. Z wyboru w Radzie Stałej jest sześciu biskupów diecezjalnych: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita gdański, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W skład Rady wchodzi też dwóch biskupów pomocniczych. Są to: bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:32:43 | 2019-05-20
Bardzo wartościowy pomysł, ale powinien być zrealizowany 5-10-15 lat temu. Wszystko co Kościół robi w tej sprawie jest słuszne, ale na wczoraj, nie na dzisiaj.

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~efka47 12:44:04 | 2019-05-20
Co tu robi bp Głódź? Kto go wybrał? To jawne kpiny z tematu.

Oceń 4 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 10:32:39 | 2019-05-20
"""Polscy biskupi przejdą specjalne szkolenie w sprawie wykorzystywania seksualnego""""

No to teraz będą tak wykorzystywali, że nie będzie się do czego przyczepić.

Oceń 13 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook