Biskupi zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)

Do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i "głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" zachęcają polscy biskupi w Słowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przypominają też, że Polska stała się częścią Unii Europejskiej także dzięki osobistemu zaangażowaniu Jana Pawła II. Wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja.

 

Publikujemy tekst:

 

SŁOWO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED WYBORAMI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

 

Drodzy Siostry i Bracia,

 

W niedzielę 26 maja br. we wszystkich państwach tworzących Unię Europejską odbędą się wybory do jej Parlamentu. Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej.

 

Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to - jak często głosił to Papież - możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach.

 

Jeszcze na kilka lat przed wstąpieniem Polski do Unii, dnia 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej mówił w Gnieźnie: "Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?"

 

Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem.

 

Modląc się do Boga - za wstawiennictwem świętych Patronów Europy i Polski - o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny, z serca Wam błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Jasna Góra, 2 maja 2019 roku

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.08

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bodek 19:55:48 | 2019-05-19
W ostatnim numerze "Gościa Niedzielnego" Pan B.Łoziński też zachęca w artykule "Kogo wybrać?", ale tytuł aby był adekwatny do tekstu powinien brzmieć "Dlaczego trzeba głosować na PIS". Oprócz wielu poprawnych wskazówek znalazł się w artykule zapis przypominający o 5% progu i ryzyku zmarnowania głosu. Mamy zatem sytuację taką, że na przykład media sprzyjające PO całkowicie przemilczają Konfederację, sprzyjające PIS zajadle ją zwalczją, a katolicki tygodnik o największym zasięgu krajowym przestrzega przed zmarnowaniem głosu. A na Deonie wisi już blisko dwa tygodnie jedynka z list KE Pani Ochojska przez co tylko to ugrupowanie ma darmową reklamę na Deonie.

Oceń 13 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook