Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do jednej z najpiękniejszych europejskich bazylik

(fot. depositphotos.com)

Uroczyste wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana w Budapeszcie odbyło się w niedzielę w obecności licznie zgromadzonych wiernych, w tym przedstawicieli Polonii węgierskiej.

 

Relikwia z postaci włosa, przywieziona przez bp. Mieczysława Mokrzyckiego, byłego sekretarza Jana Pawła II w latach 1996-2007, została wniesiona do bazyliki podczas procesji i stała przy ołtarzu w trakcie mszy świętej z udziałem polskiego i węgierskiego duchowieństwa.

 

"Zawsze szanowałem i kochałem Ojca Świętego św. Jana Pawła II. Był naprawdę wielkim papieżem. Miałem okazję spotkać się z nim, gdy jeszcze był biskupem. Wywarł na mnie takie wrażenie, że zostałem jego admiratorem na całe życie. Od kiedy go kanonizowano, bardzo pragnąłem zdobyć dla bazyliki jakąś jego relikwię" - powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell.

 

Jak zaznaczył, oddawanie czci relikwiom jest w Kościele bardzo starą tradycją, gdyż uobecniają one świętych, którzy dowiedli swej wiary własnym życiem. "Tego samo doświadczamy także dziś w przypadku osób, które całe życie poświęciły Bogu, takich jak Ojciec Święty" - powiedział.

 

Tymczasowo relikwia stanie w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, a jej docelowe miejsce zostanie ustalone później. "Ale z całą pewnością umożliwimy wszystkim, by w dowolnym momencie mogli oddać jej cześć" - zastrzegł biskup.

 

Snell wyraził przekonanie, że św. Jan Paweł II kochał Węgry i Węgrów. "To jedyny papież, który dwa razy był na Węgrzech" - przypomniał, nawiązując do dwóch pielgrzymek polskiego papieża - w 1991 i 1996 r.

 

"Miał ogromny wpływ na ludzi. Zetknąłem się z wiernym, który mówi - choć oczywiście się z tym nie zgadzam - że dla niego Jan Paweł II wciąż jest papieżem. Nie sądzę, że chciał przez to powiedzieć, że nie uznaje Benedykta czy Franciszka, tylko jego świętość, osobowość tak mocno go ujęły" - powiedział Snell.

 

W sobotę minęła 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 20:46:02 | 2019-05-19
Relikwie są jak te piramidy egipskie. Oni też budowali piramidy na kości swoich bogów. Ogłaszają swoich bogów świętymi i każą całować ich kości. Od całowania tych kości ludzie pokryli się wrzodami. Bóg Jest Jeden i to Jemu mamy oddawać cześć. Czas skończyć z tym bałwochwalstwem.

Oceń 3 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook