W Hiszpanii beatyfikowano pierwszą osobę świecką z Opus Dei

(fot. Opus Dei / youtube.com)

Guadalupe Ortiz de Landázuri, jako pierwsza osoba świecka z Opus Dei została dzisiaj beatyfikowana w Madrycie.

 

"Jest ona wielkim darem dla Kościoła i przykładem do naśladowania" - powiedział w homilii kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W beatyfikacji udział wzięły delegacje z 60 krajów.


Guadalupe Ortiz de Landázuri urodziła się w Madrycie w 1916 r. W latach 30. zaczęła studiować chemię na ówczesnym Uniwersytecie Centralnym, co w tamtych czasach było czymś wyjątkowym. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii uniemożliwił dalsze studia. Republikanie rozstrzelali jej ojca, a ona sama z rodzina schroniła się w Valladolid. Po wojnie wróciła na uniwersytet, a po ukończeniu studiów uczyła chemii i fizyki w kilku szkołach w Marycie. W 1944 r. wstąpiła do Opus Dei. W latach 50. znalazła się w Meksyku, gdzie m. in. otworzyła Copenhague - pierwszą żeńską placówkę placówkę Opus Dei. Zmarła 16 lipca 1975 r. Była kobietą, którą wyprzedziła swoje czasy: doktor chemii, pilot i naukowiec.

 

W pamięci została jako kobieta pełna poświęcenia, wrażliwości na drugiego człowieka i zawsze uśmiechnięta.

 

Uroczystości beatyfikacyjne, którym przewodniczył kard. Angelo Becciu, odbyły się w Palacio Vistalegre w Madrycie. Koncelebrowali kard. Carlos Osoro, prałat Opus Dei - Fernando Ocariz oraz około 200 kapłanów. W Eucharystii wzięło udział 11 tys. osób z 60 krajów świata.

 

Guadalupe jest "darem dla Kościoła i cennym przykładem do naśladowania. Zrozumiała, że jedność z Bogiem nie mogła ograniczyć się do chwili modlitwy w kaplicy i przemieniła w modlitwę to wszystko, co robiła. Lubiła powtarzać, że trzeba chodzić po ziemi, ale patrząc w niebo" - powiedział w homilii kard. Becciu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Wihajster 07:49:55 | 2019-05-19
Organizacje takie jak Opus Dei są największą nadzieją Kościoła. Stare zakony - jezuici, dominikanie itp. - zlewaczały i stanęły po stronie wrogów Boga i Wiary. Dziś to zakonnicy są najsłabszym ogniwem kleru.

Oceń 89 27 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook