Metropolita katowicki apeluje o modlitwę za Kościół w Chinach

(fot. episkopat.pl)

Apel o modlitwę w intencji Kościoła lokalnego w Chinach wystosował w sobotę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że 22 września ubiegłego roku między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. "tymczasowe porozumienie".

 

"My katolicy w Polsce - Ojczyźnie solidarności - mamy szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach. Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy tego kraju potrzebują zapewnienia, że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi" - napisał abp Skworc w apelu wystosowanym do diecezjan w związku z obchodzonym 24 maja Światowym Dniem Modlitwy za Kościół w Chinach.

 

Abp Skworc przypomniał, że 22 września ubiegłego roku między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. "tymczasowe porozumienie", które spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej na całym świecie. Chociaż dokładne sformułowanie nie zostało opublikowane, wiadomo, że papieżowi przyznano pewne prawa w zakresie wyboru i mianowania biskupów.

 

"Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że na mocy tego porozumienia 'po raz pierwszy w historii wspólny dokument został podpisany przez Chińską Republikę Ludową i Watykan, a dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu'. Niemniej jednak sytuacja chrześcijan w Chinach jest nadal trudna, często nawet uciążliwa. W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich. Szczególnie w tej sytuacji, konieczne jest zwrócenie naszej uwagi i modlitwy na braci i siostry w Chińskiej Republice Ludowej" - napisał metropolita katowicki.

 

W zakończeniu apelu czytamy: "Zjednoczmy się w dniu 24 maja we wspólnej modlitwie za Chiny. Oby katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary".

 

W niedawnym wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica" watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyjaśniając powody otwarcia wobec Chin powiedział, że są "wielkim narodem, antyczną cywilizacją, głęboką mądrością, co często podkreślał Franciszek, wyrażając szacunek i przyjaźń".

 

"Obecnie Chiny stanowią wielkie wyzwanie dla głoszenia Ewangelii. Stolica Apostolska nie lekceważy też tego, że pełnią one pierwszoplanową rolę w dynamice międzynarodowej i są niezbędnym rozmówcą dla sprawy pokoju" - podkreślił. Zapewnił, że Watykan ma świadomość cierpień chińskich katolików i jest to jeden z powodów otwarcia dialogu z Chinami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Wihajster 13:47:16 | 2019-05-18
TW "Dąbrowski" modli się w intencji Kościoła prześladowanego w komunistycznym kraju. Tylko dzięki brakowi lustracji są możliwe takie kwiatki...

Oceń 11 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook