Watykan: kapłan z Kongregacji Nauki Wiary oczyszczony z zarzutów o przestępstwo seksualne

(fot. Cristian Gutiérrez, LC / cathopic.com)

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej, badający m.in. sprawy dyscyplinarne w Kościele i odwołania od orzeczeń Trybunału Roty Rzymskiej, ogłosił 17 maja, że austriacki kapłan ks. Hermann Geissler jest niewinny zarzucanego mu przestępstwa na tle seksualnym.

 
Był on pracownikiem Kongregacji Nauki Wiary, z którego to stanowiska ustąpił pod koniec stycznia br., gdy wysunięto pod jego adresem oskarżenie o molestowanie 10 lat wcześniej niemieckiej zakonnicy.
 

Komunikat Sygnatury stwierdza, że sprawę kapłana powierzył jej Ojciec Święty na prośbę Kongregacji. Rozpoczęto wówczas administracyjny proces karny, powołując w tym celu kolegium, złożone z 5 członków Trybunału, które na swym posiedzeniu 15 bm. wydało dekret oczyszczający oskarżonego z winy. Sędziowie, "po dokładnym zbadaniu sprawy nie znaleźli dowodów popełnienia tego ciężkiego przestępstwa" - głosi dokument Sygnatury.

 

Sprawa 53-letniego wówczas ks. Hermanna Geisslera stała się głośna 30 stycznia br., gdy ustąpił on z urzędu w Kongregacji Nauki Wiary po wysunięciu wobec niego przez byłą zakonnicę Niemkę Doris Wagner-Reisinger zarzutów o jej molestowanie 10 lat temu. Według niej do zdarzenia tego doszło w 2009 w Rzymie, gdy spowiadała się ona u tego duchownego.

 

Sam zainteresowany wyjaśnił, że ustąpił ze stanowiska kurialnego, "aby zmniejszyć rozmiary szkód, które już dotknęły Kongregację i jego wspólnotę". Zaznaczył jednocześnie, że oskarżenia pod jego adresem "są nieprawdziwe", dodając, że chce, aby "nadal trwał rozpoczęty już proces kanoniczny w tej sprawie". Zastrzegł ponadto, że podejmie "ewentualne działania prawne" w przyszłości.

 

Według byłej zakonnicy spowiedź, w czasie której miało dojść do wykorzystania seksualnego, odbywała się w Rzymie z okazji spotkania poświęconego... przestępstwom na tym tle ze strony księży katolickich. Zarówno ona, jak i oskarżany przez nią duchowny należeli do wspólnoty zakonnej Opus Spiritualis Familia (Dzieło Duchowe Rodzina; OSF lub FSO), którą kobieta opuściła w 2011. Wagner oświadczyła, że o postępowaniu ks. Geisslera powiadomiła Kongregację Nauki Wiary już 5 lat temu. Otrzymała wówczas odpowiedź, z której wynikało, że oficjał ów "uznał swoje winy, poprosił o wybaczenie i został rozgrzeszony".

 

O całej tej sprawie Wagner wspomniała w swej książce, wydanej w 2014 i kilka miesięcy temu w filmie "Female Pleasure" (Kobieca przyjemność). Poza sprawą Geisslera była siostra zakonna uskarżała się publicznie na inny przypadek wykorzystania seksualnego, którego miał się wobec niej dopuścić inny ksiądz, pełniący nadal swą posługę we wspomnianym Dziele. W tym drugim wypadku środki przekazu zarówno niemieckie, jak i austriackie, jak wynika ze strony internetowej OSF, "nie wysunęły żadnych zarzutów pod adresem oskarżonego" - oświadczyła kobieta.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tulipan 18:18:28 | 2019-05-28
Tam gdzie miała miejsce rzeczywista zbrodnia popełniona przez kapłana, stała się potworność, lecz insynuowanie potworności i rzucanie TAKICH POTĘŻNYCH kalumni na osobę niewinną jest w moim odczuciu jeszcze gorszą zbrodnią. Dlaczego?! Bo popełnianą na zimno, w celu zniszczenia konkretnej osoby lub Kościoła. Albo- niegodziwość nad niegodziwościami!- czynią to dla pieniędzy lub sławy. (Pani Wagner- Reisinger wydała książkę na ten temat, wystąpiła w filmie)Jedno pomówienie- a ile ofiar!! Kiedy pomyślę sobie ilu ludzi ma tak wrogi stosunek do chrześcijaństwa że są gotowi za każdą cenę z nim walczyć, ciarki mi przechodzą po plecach. Jak z optymizmem patrzeć w przyszłość?!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:03:43 | 2019-05-18
I kto w tym przypadku powie przepraszam?

Oceń 19 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook