"Pogubiliśmy się". Abp Ryś zabiera głos ws. dokumentu "Tylko nie mów nikomu"

(fot. episkopat.pl)

Abp Grzegorz Ryś wziął udział w rozmowie na temat filmu Sekielskiego i reakcji na niego kościelnych hierarchów. Odniósł się również do celibatu księży oraz krytyki, której poddane zostały niektóre wytyczne z dokumentu o ochronie małoletnich. 

 

Abp Ryś powiedział, że prace nad dokumentem diecezjalnym - "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" rozpoczęły się już w listopadzie. Tutaj >> możecie przeczytać o nim więcej.

 

Dokument przekazany został wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji Łódzkiej oraz osobom świeckim zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła. To konkretne działanie arcybiskupa Grzegorza Rysia i Kościoła Łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich.

 

Punkty zasad, które wzbudziły kontrowersje

 

Abp Grzegorz Ryś odniósł się także do krytyki, której poddane zostały niektóre zapisy w książeczce z wytycznymi. Wśród części komentatorów kontrowersje wzbudziły m.in. punkty pozwalające księżom i katechetom na objęcie dziecka, czy trzymanie go za rękę.

 

- Wszystko można skrytykować, nie ma dzieł doskonałych. Nie popadajmy w skrajności - nie każdy dotyk jest złym dotykiem. Nie chcę, by w kapłaństwie dochodziło do zachowań sztucznych. Nawet Jezus dotykał ludzi. Ważna jest intencja - zaznaczył.

 

Reakcje hierarchów na dokument Sekielskiego? 

 

Na pytanie o podejście do reakcji hierachów Kościoła na dokument Sekielskiego, duchowny odpowiedział, że należy pamiętać, iż kluczowe i oficjalne stanowisko Kościoła przedstawili abp Polak >> i abp Gądecki >>

 

- Pogubiliśmy się. Odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich, jest bardzo szeroka. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej - przyznał na antenie Polsat News. - Nie od dziś mówimy o problemie pedofilii w Kościele. Film Tomasza Sekielskiego pokazuje straszne rzeczy. Walczymy z nimi już od dawna - dodał. 

 

Celibat to forma miłości, nie rezygnacji z niej

 

Pytany o powody przestępstwa pedofilii, zaznaczył, że nie istnieje jedna odpowiedź, bo grzech jest indywidualny dla każdego człowieka i jego historii. Podkreślił też, że należy pamiętać również o odkupieniu i drodze wyjścia. 

 

Jego zdaniem ksiądz, który kończy seminarium i przyjmuje święcenia jest pełen najlepszych intencji, gorliwości i chęci służby Bogu i ludziom. - Nikogo nie tłumaczę. Gdyby człowiek był wierny temu, co wybrał. Wierny formacji, łasce celibatu i rozeznaniu charyzmatu, wiedziałby że celibat jest formą miłości, a nie rezygnacji z miłości. Nie wystarczy gorliwość początkowa, ona musi wzrastać. 

 

Jacek Prusak SJ: gdyby Kościół właściwie stosował wytyczne Watykanu, nie byłoby materiału do filmu Sekielskich >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.12

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 22:08:24 | 2019-05-16
Nie ma żadnego uzasadnienia dla celibatu w piśmie świętym. Piotr był żonaty, a Jezus go wybrał. 
Mt 19
12 Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

To jest chyba jedyne miejsce, które mogło by sugerować celibat. Ta sprawa powinna byc dobrowolnym wyborem, a nie warunkiem kapłaństwa. Kapłani w starym Testamencie mogli się żenić.

Oceń 8 89 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?